fbpx

Харчова пустеля – значна загроза для вагітних та немовлят

Харчова пустеля – території, де проживають сімʼї з обмеженим доступом до здорової їжі. Це серйозний ризик метаболічних ускладнень у вагітної.

Метаболічне здоров’я під час вагітності має важливе значення як для матері, так і для дитини. Водночас низький соціально-економічний статус (СЕС) обмежує можливість здорового харчування для жінки під час вагітності. Це може порушити метаболічне здоров’я та призвести до серйозних, й навіть летальних ускладнень. Нове дослідження американських вчених вивчало, яку роль “харчова пустеля” відіграє в розвитку несприятливих наслідків для мами та малюка.

Як харчова пустеля впливає на матерів та дітей

Здоровий метаболізм під час вагітності напряму залежить від їжі, яку споживає жінка.

Люди, які живуть у харчових пустелях зазвичай мають неякісне харчування та дефіцит поживних речовин, водночас споживають забагато шкідливих продуктів. Це переважно дієта, перенасичена цукром, трансжирами та хімічними добавками. Це підвищує ризик метаболічних ускладнень у вагітної жінки, включаючи гестаційний цукровий діабет, надмірне збільшення ваги, ожиріння та метаболічний синдром. Останній може спричинити серцево-судинні розлади, захворювання нирок та урологічні захворювання.

А для малюка таке харчування матері загрожує передчасними пологами, низькою або надмірною вагою під час народження, а також ожирінням, метаболічними розладами та підвищеним ризиком аномального розвитку нервової системи в подальшому житті. Проте найтрагічніші наслідки – це мертвонародження та неонатальна смерть (дитина помирає протягом 28 днів після народження).

Крім того, мешканки харчових пустель не отримують належного допологового догляду і відчувають хронічний стрес.

Дослідження та його результати

Поточне дослідження включало 302 вагітних жінок, чий СЕС визначався на основі загального доходу домогосподарства, освіти та резервних заощаджень. Рівень тяжкості харчової пустелі (доступу учасниць до здорової їжі) визначали відповідно до Атласу досліджень доступу до їжі Департаменту сільського господарства США.

Виявилося, що чим нижчий соціально-економічний статус вагітних, тим у суворішій харчовій пустелі вони проживають. Під час другого триместру у таких жінок вища ймовірність гіршого метаболічного здоров’я, ожиріння та інших несприятливих наслідків для матері й дитини.

Дослідники зауважили, що на політичному рівні громади з низьким рівнем доходу повинні бути пріоритетними для збільшення доступності продуктових крамниць. Це необхідно для забезпечення здоровою їжею, водночас треба регулювати якість їжі в закладах швидкого харчування.  

Зміст

  • Раджу прочитати