fbpx

Кето-дієта вдвічі збільшує ризик інфаркту та інсульту

Популярна низьковуглеводна кето-дієта виявилася особливо небезпечною для серця, як показало нове дослідження.

Кето-дієта набула чималої популярності та обіцяє гарантоване зниження ваги. Втім, як це було з її попередницями, на кшталт дієти Аткінсона, не все так чудово. Як і будь-яке незбалансоване харчування, кето-дієта має побічні ефекти й вони доволі серйозні.

Чим небезпечна кето-дієта

Кето-дієта – це скорочення від кетогенної дієти. Термін означає вживання продуктів з високим вмістом жирів, які, своєю чергою, допомагають організму виробляти кетони. Кетони – це “вид палива, який печінка виробляє з накопиченого жиру”, згідно з Гарвардським медичним журналом. Ідея полягає в тому, щоб досягти стану “кетозу”, коли організм спалює жир для отримання енергії замість цукру з вуглеводів, отриманих із зернових, фруктів та овочів. Досягнення кетозу може зайняти кілька днів, водночас занадто велика кількість білка також здатна вивести весь цикл з ладу.

Люди, які вживали продукти з високим вмістом жирів і низьким вмістом вуглеводів, частіше мали підвищений рівень холестерину. Як демонструє нове дослідження, вони відповідно частіше переживали інфаркти та інсульти, порівняно з тими, хто дотримувався стандартної дієти. Кето-дієти також пов’язані з подвоєним ризиком необхідності процедур для відкриття заблокованих артерій.

Наше дослідження показало, що регулярна дієта з низьким вмістом вуглеводів і високим вмістом жирів пов’язана з підвищеним рівнем холестерину ЛПНЩ (ліпопротеїди низької щільності) – або “поганого” холестерину – і вищим ризиком серцевих захворювань. Наскільки нам відомо, наше дослідження є одним з перших, яке вивчає зв’язок між таким типом харчування та серцево-судинними наслідками.

Старша дослідниця Юлія Ятан, докторка медичних наук, докторка філософії

Як проводили дослідження

Дослідницька група проаналізувала дані з Біобанку Великобританії, величезної бази даних з інформацією про стан здоров’я понад півмільйона людей Сполученого Королівства, за якими спостерігали принаймні 10 років. 70 684 учасники заповнили одноразову власну анкету про своє харчування протягом 24-годин напередодні та водночас здали кров для перевірки рівня холестерину. Дослідники визначили 305 учасників на підставі того, що вони дотримувалися кетоподібної дієти в цей час. Цю групу порівнювали з 1220 особами аналогічного віку, які дотримувалися стандартної дієти. Для цього дослідження Ятан та її колеги визначили харчування, що складається з не більше 25% загальної добової енергії з вуглеводів і понад 45% калорій з жиру. Вони назвали її “кетоподібною”, оскільки в ній дещо більше вуглеводів і менше жиру, ніж у суворій кетогенній дієті.

Більшість людей в дослідженні були жінками (73%), мали схильність до надмірної ваги, а середній вік становив 54 роки. Потім дослідники проаналізували стан здоров’я людей протягом майже 12-річного періоду.

Висновки: кето-дієта потребує особливого контролю та обстежень

Найвищий ризик виникнення проблем із серцево-судинною системою мали ті, хто дотримувався кето-дієти. Вони також мали найвищий рівень холестерину ЛПНЩ. Протягом періоду спостереження 9,8% людей, які дотримувалися кето-дієти, пережили серцевий напад, порівняно з 4,3% людей, які дотримувалися стандартної дієти. Дослідники рекомендують тим, хто планує сісти на кето-дієту, спершу проконсультуватися з лікарем.

Наші результати свідчать про те, що люди, які збираються сісти на дієту LCHF, повинні знати, що це може призвести до підвищення рівня холестерину ЛПНЩ. Під час дієти рекомендується контролювати рівень холестерину і намагатися усунути інші фактори ризику серцевих захворювань або інсульту. Зокрема йдеться про діабет, високий кров’яний тиск, недостатню фізичну активність і паління.

Дослідниця Юлія Ятан

Більшість досліджуваних, які сиділи на кетоподібній дієті, мали підвищені ризики для здоров’я, проте не всі. У певних людей рівень холестерину залишався стабільним або знижувався. Дослідники кажуть, що причини цього поки незрозумілі. Тож наступним кроком вчені спробують визначити конкретні характеристики чи ймовірні генетичні маркери, що допоможуть передбачити реакцію на кето-дієту.

Тож поки справді безпечної альтернативи збалансованому здоровому харчуванню не існує. А єдиним способом знизити вагу є дефіцит калорій та фізична активність. У цій статті можна найти рекомендації Американської медичної асоціації, як стати здоровішими у 2023 році.

Зміст

  • Раджу прочитати