fbpx

Як запобігти шкоді від тривалого сидіння?

Навіть якщо ти регулярно тренуєшся, тривале сидіння небезпечне для здоровʼя. Проте є простий спосіб уникнути шкоди – нові дослідження.

Марія Зав'ялова

Робота, що передбачає тривале сидіння, чи просто шкідлива звичка – лікарі, як і засновниця Школи Жіночого Здоровʼя Наталя Сіліна, постійно радять дорослим менше сидіти й більше рухатися. Результати одразу декількох досліджень свідчать, що й цій невіддільній ознаці сучасного життя можна зарадити у доволі простий спосіб.

Чи існує “безпечна” тривалість сидіння?

Саме це питання поставив собі керівник нового дослідження Колумбійського Університету, професор Кіт Діаз. Та як часто потрібно підводитися зі стільця?

На відміну від інших досліджень, які перевіряють один або два варіанти активності, дослідження Діаза тестувало п’ять різних варіантів. Зокрема: одна хвилина ходьби що 30 хвилин сидіння, одна хвилина через 60 хвилин, п’ять хвилин через кожні 30 хвилин, п’ять хвилин що 60 хвилин, і жодної ходьби.

Якби ми не порівнювали кілька варіантів і не варіювали частоту і тривалість вправ, ми б змогли надати людям лише наші найкращі припущення щодо оптимального режиму.

Кіт Діаз Доктор філософії, доцент кафедри поведінкової медицини на медичному факультеті Коледжу лікарів і хірургів Ваджелоса Колумбійського університету

11 дорослих сиділи в ергономічних кріслах протягом восьми годин у лабораторії Діаса. Вони були у віці 40-60 років, і більшість з них не мали діабету або високого кров’яного тиску. Учасники підводилися лише для призначеної для кожного перерви на ходьбу на біговій доріжці або для перерви в туалеті. Дослідники стежили за кожним і періодично вимірювали артеріальний тиск та рівень цукру в крові (ключові показники здоров’я серцево-судинної системи). Під час занять учасникам дозволялося працювати на ноутбуці, читати та користуватися телефоном. Їм також надали стандартне харчування.

Тривалість сидіння та корисні перерви – результати 

Оптимальною кількістю руху, за висновками дослідників, була п’ятихвилинна ходьба кожні 30 хвилин. Це була єдина кількість, яка суттєво знижувала водночас рівень цукру в крові й артеріальний тиск. Крім того, такий режим ходьби мав значний вплив на те, як учасники реагували на великі приймання їжі. Стрибки цукру в крові знижувалися на 58% порівняно з сидячим положенням протягом усього дня.

Перерва на ходьбу кожні 30 хвилин протягом однієї хвилини також мала помірні переваги для рівня цукру в крові протягом дня. Водночас ходьба кожні 60 хвилин (протягом однієї чи п’яти хвилин) не давала жодних переваг.

Будь-яка тривалість ходьби значно знижувала кров’яний тиск на 4-5 мм рт.ст. порівняно з сидінням протягом усього дня.

Це значне зниження, яке можна порівняти зі зниженням, якого можна було б очікувати від щоденних фізичних вправ протягом шести місяців

Професор Кіт Діаз

Інші висновки

Дослідники також періодично вимірювали рівень настрою, втоми та когнітивних здібностей учасників під час тестування. Усі режими ходьби, за винятком ходьби одну хвилину щогодини, призвели до значного зниження втоми та суттєвого покращення настрою. Жоден з режимів ходьби не вплинув на когнітивні функції.

За словами дослідника Кіта Діаза, вплив на настрій і втому є важливим. Адже люди схильні повторювати поведінку, яка змушує їх почуватися добре і приносить задоволення.

Наразі дослідники з Колумбійського університету тестують 25 різних доз ходьби на вплив на здоров’я на ширшому колі людей.

Наразі ми знаємо, що для оптимального здоров’я необхідно регулярно рухатися на роботі, на додачу до щоденних фізичних вправ. Хоча це може здатися непрактичним, наші результати показують, що навіть невелика кількість ходьби протягом робочого дня може значно знизити ризик серцевих захворювань та інших хронічних хвороб.

Професор Кіт Діаз

Інші корисні для здоровʼя звички, які провідні американські лікарі рекомендують включити у своє життя у 2023 році, зібрали для тебе тут.

Зміст