25.11 – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок

З 2000 року відповідно до рішення ООН у світі щорічно організовують заходи, аби покінчити з насильством щодо жінок та дівчат.

Марія Зав'ялова

Насильство щодо жінок і дівчат є одним із найпоширеніших порушень прав людини у світі. За оцінками, у всьому світі приблизно 736 мільйонів жінок – майже кожна третя – принаймні раз у житті зазнавали фізичного та/або сексуального насильства. Організація Обʼєднаних Націй (ООН) своєю резолюцією від 7 лютого 2000 року офіційно оголосила 25 грудня Міжнародним днем боротьби з насильством щодо жінок. ООН також запросила уряди, міжнародні та неурядові організації об’єднатися задля підвищення обізнаності громадськості про проблему щороку в цей день.

Подію присвятили політичним активісткам Домініканської республіки: трьом сестрам Мірабал. Цього дня в 1960 році за наказом домініканського правителя Рафаеля Трухильо їх жорстоко вбили.

Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок 2023

Цього року 25 грудня традиційно стартує 16-денна кампанія UNiTE, ініціатива 16 днів активізму, що триватиме до 10 грудня, Дня прав людини. Тема цього року: “Інвестуй у запобігання насильству щодо жінок і дівчат”, гасло – #NoExcuse – немає виправдань.

В ООН Жінки наголошують: підтримка та інвестиції в жіночі правозахисні організації є ключовими для припинення насильства щодо жінок і дівчат. Жіночі організації відіграють життєво важливу роль у наданні послуг на місцевому рівні, зміцненні прав і можливостей жінок. З усім тим, лише 1% державної допомоги, орієнтованої на гендерну проблематику, спрямовується на ці організації.

Покажіть свою небайдужість

Згідно з останніми дослідженнями, 78% країн мають бюджетні зобов’язання з імплементації законодавства щодо боротьби з насильством проти жінок. Але незрозуміло, як країни інтегрують профілактику в різні сектори, включаючи освіту, охорону здоров’я, економічний розвиток і соціальний захист. Саме тому під час цьогорічних 16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства ООН закликає уряди та громадян поділитися своїми зусиллями щодо протидії цій глобальній проблемі.

Насильство, особливо тривале, впливає на жінок роками. Нещодавнє дослідження показало, що гендерне насильство навіть змінює систему відповіді на стрес у жінок. Водночас ця тема залишається прихованою й табуйованою: менш як 40% жінок, які зазнали насильства, шукають будь-якої допомоги. Лише 10% звертаються до поліції.

Фото з жіночого Конгресу – SHE Congress – в Києві за участі представників ООН, присвяченому Міжнародному дню боротьби з насильством проти жінок 2017.

Зміст

Раджу прочитати