Що таке жовтяниця новонароджених
Жовтяниця новонароджених має медичну назву неонатальна жовтяниця або неонатальна гіпербілірубінемія. Вона розвивається приблизно у 60% доношених і 80% недоношених новонароджених у перший тиждень після народження. Виникає через те, що печінка немовляти не в змозі переробляти підвищену кількість білірубіну, який утворюється під час розпаду еритроцитів.
Оскільки білірубін жовтого кольору, батьки спостерігають характерне забарвлення шкіри, склер та слизових оболонок малюка. Переважно це легкий стан – фізіологічна жовтяниця, який не потребує лікування.
Взагалі-то білірубін є антиоксидантом, який може допомогти боротися з інфекцією у новонароджених. Тож занадто хвилюватися не варто.
Проте іноді розвивається патологічна жовтяниця – небезпечний розлад, який загрожує тяжкими ускладненнями та навіть смертю.
Фізіологічна жовтяниця виникає приблизно через 24-36 годин після народження, досягає свого піка у 48-96 годин й минає протягом двох-трьох тижнів.
Патологічна – з’являється вже у перший день життя. Проте це лише 5% від всіх випадків.
В будь-якому разі, якщо ти помітила ознаки жовтяниці у малюка, проконсультуйся з педіатром, аби виключити важку форму.
Чому виникає жовтяниця
Підвищений рівень білірубіну після народження є нормою. Зазвичай фізіологічна жовтяниця виникає з двох причин:
Жовтяниця грудного вигодовування (ГВ). Проявляється в перший тиждень після народження через те, що немовля їсть недостатньо. Це може бути через те, що він неправильно прикладається або молока бракує. Молоко допомагає виводити білірубін й очищати організм від інших відходів життєдіяльності, тож важливо налагодити ГВ.
Жовтяниця від грудного молока. Зазвичай розвивається після першого тижня життя. Протягом другого-третього тижня рівень білірубіну сягне максимуму, далі повільно знижуватиметься й зникне за місяць або трохи більше. Причини, чому грудне молоко викликає таку реакцію поки невідомі. Проте точно відомо, що переваги ГВ значно перевищують ризики цього типу жовтяниці.
Тяжку форму жовтяниці спричиняють чинники, пов‘язані зі збільшенням кількості еритроцитів та ускладненням виведення білірубіну. Зокрема:
- Бактеріальні або вірусні інфекції;
- Невідповідність групи крові матері та дитини або резус-несумісність;
- Дефіцит ферменту глюкозо-6-фосфатдегідрогенази (G6PD), який може призвести до розпаду еритроцитів;
- Синдром Гілбера або синдром Кріглера-Наджара, що призводять до проблем з ферментом, який потрібен для позбавлення від білірубіну;
- Крововилив у тілі або під шкірою голови (кефалогематома) внаслідок важких пологів. Призводить до значного руйнування еритроцитів;
- Проблеми з функціонуванням печінки ускладнюють процес виведення білірубіну;
- Знижена функція щитоподібної залози (гіпотиреоз). Вона не виробляє достатньо гормонів, які впливають не лише на метаболізм білірубіну, а й відіграють надважливу роль в розвитку дитини;
- Захворювання, які вражають печінку або жовчовивідні шляхи, зокрема муковісцидоз або гепатит;
- Генетичні фактори. Якщо одна дитина в сім’ї має жовтяницю, майбутні діти також можуть мати вищий ризик. Наприклад, немовлята східноазіатського походження частіше мають вищий рівень білірубіну.
Симптоми
Головним симптомом є жовтий колір шкіри новонародженого, а також білків його очей та слизової рота. Все починається з голови, а з підвищенням рівня білірубіну жовте забарвлення переходить на грудь, живіт та зрештою ноги.
Важливо не пропустити ознаки важкої форми жовтяниці, які включають:
- Поганий апетит та сухі підгузки (має бути не менше шести змочених підгузків на день);
- Сеча має темно-жовтий або коричневий колір;
- Знебарвлений кал;
- Дитина млява та її важко розбудити;
- Немовля постійно плаче чи кричить;
- Деревеніє або вигинає спину;
- Навпаки м‘язи стають надзвичайно м‘якими;
- Дивні рухи очима.
Тобто правильний алгоритм має такий вигляд: батьки радяться з педіатром щодо жовтяниці за перших ознак. Далі батьки спостерігають за дитиною, й за умови появи перелічених вище симптомів звертаються до лікаря за подальшими інструкціями.
Ускладнення
Фізіологічна жовтяниця не викликає жодних ускладнень. А от з патологічною, у разі відсутності лікування, проблеми можуть бути доволі серйозними й тривалими. Дуже рідко – навіть смертельними.
Якщо не лікувати ускладнену жовтяницю, може розвитися такий стан як білірубінова енцефалопатія, або ядерна жовтяниця. Це вкрай небезпечний, проте дуже рідкісний стан, який спостерігається в 0,001-0,002% новонароджених. Ядерна жовтяниця може призвести до таких патологій:
- Дитячий церебральний параліч;
- Втрата слуху;
- Затримка в розвитку;
- Проблеми з зором;
- Недорозвиненість зубів;
- Судоми.
Хоч і вкрай рідко, але патологічна жовтяниця може призвести до смерті малюка. За статистикою це 0,12% випадків у країнах з низьким рівнем доходу та 0,001% в країнах з високим.
Водночас навіть ці небезпечні й невиліковні ускладнення можна попередити, якщо бути уважними до своєї дитини. І не ігнорувати попередні симптоми.
Як лікується жовтяниця новонароджених
Фізіологічна жовтяниця лікування не потребує. Допомога медиків знадобиться лише у разі, якщо рівень білірубіну занадто високий або швидко зростає. Саме тоді батьки й спостерігають симптоми патологічної жовтяниці, зазначені вище.
Найпершим способом, який запропонують медики, це часте прикладання до грудей – до 12 разів на день. Це допоможе немовляті швидше виводити білірубін з випорожненнями. Найліпше, щоб це було саме грудне молоко, але якщо його немає, суміш також підійде.
Медичні процедури для запобігання розвитку ускладнень, особливо білірубінової енцефалопатії:
Фототерапія. Малюка кладуть під спеціальне світло (або загортають у спеціальну ковдру з випромінювачами світла всередині), яке допомагає організму позбутися білірубіну. Процедура ефективна і майже немає протипоказань. Під час фототерапії можна робити невеликі паузи для годування.
Обмінне переливання крові. Застосовують, коли рівень білірубіну надзвичайно високий і є загроза пошкодження мозку. Для процедури потрібен здоровий донор з тією самою групою крові.
Внутрішньовенний імуноглобулін. Вводиться у разі резус-несумісної природи жовтяниці, але лише після того, як не спрацювала фототерапія.
І звісно, якщо жовтяниця спричинена інфекцією, її потрібно пролікувати.
З будь-якими питаннями щодо здоров‘я твого немовляти ти можеш звертатися до Медичного Центру Ліор.
Детальніше про перший рік дитини після народження ти можеш дізнатися з програми Післяпологовий період до 1 року життя малюка. А все, що потрібно знати про вагітність та перший рік життя новонародженого міститься у моєму курсі Вагітність та післяпологовий період – повний гайд.