Що таке ароматерапія
Ароматерапія – це традиційна лікувальна практика з використанням рослинних екстрактів – ефірних олій – відома з давніх часів. Перші свідчення про її використання зʼявилися ще 5 тисяч років тому. У Давньому Єгипті, Греції та Римі, на Близькому Сході, в Аюрведичній та традиційній Китайській медицині вже застосовували ефірні олії для лікування.
Розвиток клінічної ароматерапії в сучасній науці випадково розпочався у Франції напередодні Першої світової війни. У 1910 в лабораторії хіміка Рене-Моріса Гаттефоссе стався вибух, він отримав важкі опіки. Від майже гангренозних ран його зцілила ефірна олія лаванди. Після цього він і заснував Французьке товариство ароматичних продуктів і опублікував близько двадцяти робіт, які й сьогодні вважаються еталонними. Ці роботи забезпечили ароматерапії репутацію та саму назву, адже саме Гаттефоссе у 1935 році ввів термін “ароматерапія”.

Ефірні олії отримують з різних частин рослин: квітів, листя, стеблин, кори, коріння або насіння. Більшість олій виробляють шляхом дистиляції з парою, це дозволяє отримати найякісніший концентрований продукт. Ефірні олії зі шкірки цитрусових зазвичай отримують шляхом холодного віджиму. Крім того, останнім часом все частіше використовується екстракція вуглекислим газом, що також дозволяє отримати якісні олії. А от екстракція за допомогою розчинників переважно не підходить для клінічного використання.
Як ароматерапію застосовують у медицині
Наразі ефірні олії широко використовують для зняття стресу, тривоги, болю та інших фізичних або емоційних недуг. Вона також підходить для поліпшення настрою, когнітивних функцій та релаксації.
Попри назву ароматерапія – це не лише вдихання ароматів. Окрім інгаляцій чи дифузій у повітрі, олії застосовують у масажі, аплікаціях, обгортаннях, компресах та масках, а також під час прийняття ванн. За місцевого використання ефірні екстракти зазвичай розчиняють у базових оліях – кокосовій, мигдальній, аргановій, оливковій, соняшниковій, а також олії жожоба, виноградних кісточок та авокадо. Базові олії мають бути високоякісними й звісно холодного віджиму, це забезпечить додаткову користь.
Ароматерапія є безпечною, проте лише за правильного застосування. Це концентровані речовини, які здатні викликати побічні реакції, зокрема подразнення чи навіть опік. Тож проконсультуйтеся зі спеціалістом, особливо під час вагітності й, ба більше, перед пологами. Адже певні олії мають протипоказання саме протягом такого періоду.
Чим ароматерапія корисна у пологах
Численні дослідження підтверджують ефективність ароматерапії для полегшення болю та зменшення тривожності під час народження дитини. І хоч наука ще досі не має точної відповіді, як саме працюють ефірні олії, головне, що вони дієві. Ймовірно, ароматерапія впливає на лімбічну систему – частину мозку, відповідальну за емоції та спогади. Стимуляція цієї ділянки зменшує тривожність і напругу, що водночас призводить до зниження сприйняття болю.
В інших дослідженнях йдеться, що ароматерапія також може знижувати рівень гормону стресу кортизолу, або підвищувати кількість нейромедіатора – серотоніну. Іншими словами, ефірні олії стимулюють вироблення власних природних речовин, що заспокоюють розум та зменшують біль.

Їх можна використовувати в масажі, у ванні (але не в басейні для пологів), накладаючи гарячий або холодний компрес, а також шляхом інгаляцій та просто розпилювати у повітрі через випарник чи дифузор.
Зрозуміло, що безболісність та позитивний настрій є вкрай важливими для жінки у такому складному та значущому в її житті процесі, як пологи. Ароматерапія є доволі простим способом забезпечити й те, й інше, але! Дуже важливо використовувати олії правильно і лише після консультації з лікарем. Тому перш ніж ознайомитися з переліком ефірних олій, корисних під час народження дитини, варто дізнатися про:
Протипоказання та засоби безпеки використання ароматерапії в пологах
Перш за все, якщо ти збираєшся використовувати ефірні олії, варто попередити про це лікаря, який прийматиме пологи. Самі олії також треба обрати заздалегідь. Навіть рекомендовані для пологів екстракти потрібно протестувати, адже в тебе може бути алергія, або тобі просто неприємний той чи інший конкретний запах.
У разі будь-яких ускладнень чи загрозливих станів у вагітності, якщо ти очікуєш більше ніж одну дитину, або якщо ти приймаєш медичні препарати, не можна застосовувати аромотерапію без попереднього погодження з акушером-гінекологом.
Зазвичай для ванн доза становить 3-4 краплі ефірної олії, розчиненій в невеликій кількості базової олії або цільного молока. Для масажу достатньо однієї краплі на чайну ложку базової олії. Випарювання в аромалампі має тривати не більше 10-15 хвилин на одну годину.
І звісно, використовуй лише високоякісні сертифіковані продукти з кінцевим строком придатності на пляшечці. Сама пляшка має бути з темного скла.
Окреме попередження про олію шавлії мускатної (лікарської)
Це популярна, втім надзвичайно потужна речовина, яку треба використовувати з обережністю, й ніколи до попередньої дати пологів (ПДП). Адже вона може викликати потужні перейми Брекстона-Гікса, тобто ті, що не означають початок пологів, а є тренувальними. У найліпшому разі це може стресувати дитину, у найгіршому – викликати кровотечу.
Від початку 41-го тижня олію шавлії можна використовувати для стимуляції пологової діяльності, але за таких умов:
- Лише одну-дві краплі, розчинені у столовій ложці базової олії, під час прийняття ванни;
- Ніколи не наносити олію на живіт чи застосовувати в чистому вигляді;
- Лікар має знати, що ти використовуєш олію шавлії заздалегідь.
Обираємо олії
- Грейпфрут, бергамот, мандарин, лимон і апельсин – здатні підняти настрій і допомагають розслабитися. Головне, аби не було алергія на цитрусові.
- Лаванда – розслабляє та заспокоює, знижує тиск, зменшує головний біль та допомагає заснути. Проте її не можна використовувати, якщо ти приймаєш ліки проти тиску чи у разі застосування епідуральної анестезії.
- Ладан, ромашка, жасмин та троянда – знижують тривожність, особливо на перехідній стадії пологів, між першої та другою стадіями.
- Чорний перець та евкаліпт – знеболюють, ці олії можна використовувати як анальгетик під час пологів.
- М’ята перцева – допомагає від нудоти.
- Шавлія мускатна – як зазначено вище, ця олія ефективна під час переймів і для просування пологів.

Олії можна використовувати окремо або поєднувати їх разом, в залежності від бажаного ефекту. Порадься з акушером-гінекологом й обирай варіант, який підійде саме тобі.
Звісно ефірні олії можна використовувати й після пологів. Зокрема лавандова зменшує запалення після розривів чи епізіотомії, тож її рекомендують використовувати замість йоду. Проте варто дочекатися трьох місяців немовляти, до цього віку ароматерапія протипоказана. Далі проконсультуйся з педіатром, який знається на ароматерапії.
Бажаємо тобі лише легких пологів!
Дізнатися все необхідне про процеси, які відбуваються у твоєму організмі під час вагітності, та підготуватися до пологів ти можеш з курсу засновниці Школи Жіночого Здоровʼя Наталі Сіліної Вагітність та післяпологовий період – повний гайд.
Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.
Підготовлено “Школою жіночого здоров’я dr.Silina”, журналістка Марія Зав‘ялова
Усі матеріали опубліковані на сайті “Школа жіночого здоров‘я dr.Silina” пройшли рецензію лікаря гінеколога-ендокринолога, засновниці освітнього проєкту, кандидата медичних наук, Наталі Сіліної.