fbpx

Коронавірус і вагітність

Чи загрожує вірус COVID-19 малюкові всередині мами та під час пологів? Чи можна годувати груддя, якщо захворіла на коронавірус? Відповідає лікарка, гінеколог, ендокринолог Наталя Сіліна.

Аналіз історій хворих вагітних і жінок, що годують груддю, показав, що коронавірус не проникає в грудне молоко і не був виявлений в навколоплідних водах.

1. Чи можна годувати грудьми, якщо у мене з’явилися симптоми вірусної інфекції (кашель, нежить, температура)?

Не зупиняй грудне вигодовування. Перед тим, як торкатися малюка, мий руки рідким милом 20 секунд. І звісно, вдягай маску.

Вагітність та коронавірус

2. Як обробляти пустушки та пляшки, щоб малюк не заразився на коронавірус?

Дотримуватися правил обробки дитячих речей треба не тільки під час епідемії коронавірусу.

Пляшечки та соски можна кип’ятити, якщо у тебе немає домашнього стерилізатора.

3. Як захистити малюка? Скільки разів обробляти антисептиком ручки?

  • Мий малюкові руки рідким засобом для новонароджених;
  • Не можна немовлятам обробляти руки спиртовмісними антисептиками;
  • Мий іграшки теплим мильним розчином і ретельно його змивай. На період епідемії використовуй тільки ті іграшки, які можна піддати якісній обробці (кип’ятіння або якісно промити чистою водою після обробки рідким милом);
  • Працюй з власною тривожністю для збереження лактації!

4. Чи можна змащувати носик малюку оксоліновою маззю для профілактики зараження вірусною інфекцією (а також на коронавірус)?

Важливо! Слизова носа – це низка клітин, завдання яких фізично протистояти проникненню в організм бактерій, вірусів і алергенів. Також це своєрідна фабрика з виробництва цитокінів, речовин, які регулюють тривалість і інтенсивність імунної відповіді на віруси, бактерії й алергени, що потрапили в ніс.

Тому ніс повинен бути чистий і промитий. Немовляті та новонародженому не можна змащувати ніс дитячою олією (і оливковою теж не треба). Просто капай 1-2 краплі фізрозчину в кожну ніздрю, якщо там є скоринки або у тебе сухе повітря в приміщенні.

5. Я народжую зараз в пологовому будинку та маю ознаки COVID-19, чи ізолюють мого малюка від мене відразу після пологів?

Все індивідуально та залежить, в якому стані народився малюк. Чи були пологи складними та, чи стабільний стан у новонародженого.

Коронавірус і твоє немовля

6. Я здорова, чи не можу я підхопити коронавірус, приїхавши в пологовий будинок народжувати?

У кожному місті переобладнали по 1-2 пологові будинки для приймання породіль з ознаками COVID-19.

7. Навіщо скасували партнерські пологи?

Для зниження ризику зараження інших жінок і новонароджених в пологовому будинку було прийнято рішення по всьому світу, не лише в Україні, скасувати дозвіл на присутність чоловіка/мами/ доули на пологах.

Я розумію, складно прийняти, що ви з партнером разом готувалися 9 місяців до довгоочікуваної появи малюка, а тепер цей шлях ти пройдеш без нього. Але такі кроки є виправданими, тому що знижують ризик епідемії в пологовому будинку.

8. Якщо я домовилася з лікарем на індивідуальний супровід в пологах, може бути таке, що лікар не приїде?

Так, звісно, таке можливо з кількох причин. Перша – це відсутність ресурсу. Нині усі доктора максимально готуються до швидкого поширення епідемії коронавірусу. Може трапитися ситуація, коли доктор вже працював більше ніж кілька діб та фізично й емоційно вже не зможе супроводжувати вас на пологах.

Друга причина – це ознаки COVID-19, тебе госпіталізують в пологовий будинок, який перепрофільований під вагітних і породіль з коронавірусом.

Дізнайся, будь ласка, яка установа у твоєму місті приймає вагітних і породіль з підозрою на COVID-19 або вже з підтвердженим діагнозом.

Знайди безпечний спосіб добиратися до пологового будинку з початком родової діяльності заздалегідь. Треба бути готовою, що машини швидкої допомоги будуть переповнені викликами інших хворих.

Карантин і епідемія COVID-19 обов’язково закінчаться…

Проведи, будь ласка, цей час з максимальною користю для себе.

Залишайся вдома!

З любов’ю, Ваша Наталя Сіліна,
гінеколог-ендокринолог, експерт UNICEF та UNFPA з питань сексуальної освіти

Для додаткової перевіреної інформації ви також можете використовувати офіційний ресурс МОЗ України.

Детально розібратися в процесах, які відбуваються у твоєму організмі під час вагітності, можеш з мого курсу Вагітність та післяпологовий період – повний гайд.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Зміст

  • Раджу прочитати