fbpx

Всесвітній день обізнаності про ендометріоз

Щорічно, хоч і в різні дати, у світі проводять заходи, аби сприяти обізнаності про ендометріоз серед жінок.

Все почалося з Всесвітнього маршу проти ендометріозу, або ЕндоМаршу, що відбувся 13 березня 2014 року приблизно в 43 країнах. Водночас у США весь березень присвячений підвищенню обізнаності про ендометріоз, й цю традицію започаткувала Асоціація з Ендометріозу у 1993 році.

Чому важливо сприяти обізнаності про ендометріоз

Ендометріоз – розростання внутрішньої слизової оболонки матки – ендометрію – поза її межами. Загадкове захворювання, яке колись навіть отримало імʼя “прокляття Єви”, впливає на гормональний фон, імунну систему і травний тракт.

Це одна з найпоширеніших проблем, з якими стикаються жінки репродуктивного віку. Приблизно 10%, а це 200 млн жінок у всьому світі, мають цей розлад, водночас затримка з постановкою діагнозу в середньому складає 7-10 років.

Науці досі невідомі точні причини ендометріозу, так само повністю вилікувати хворобу наразі неможливо. Крім того, жінкам часто доводиться проходити десятки обстежень і лікувати симптоми перш ніж отримати правильний діагноз.

Найгіршим є те, що лікарі вже у XXI столітті в Британії та США вважали, що дівчата вигадують болісні менструації, аби уникнути школи. А жінки – щоб отримати рецептурні знеболювальні. Саме тому, тисячі жінок обʼєдналися, аби про ендометріоз знали, вивчали та зрештою лікували.

Важливі факти про ендометріоз

  • Ендометріоз – захворювання “рівних можливостей” – жінки від першої менструації й до настання менопаузи однаково можуть його мати;
  • Це одна з головних причин безпліддя у всьому світі;
  • Ендометріоз значно знижує якість життя: це біль під час місячних та сексу, це порушення у ШКТ, хронічний біль у животі та втома;
  • Серед пацієнток з ендометріозом 38% мають симптоми у віці до 15 років;
  • Саме завдяки обʼєднанню жінок, які постраждали від неправильної діагностики та величезної затримки з нею, десятки досліджень про ендометріоз отримали фінансування;
  • Попри невиліковність (наразі) є чимало варіантів терапії та полегшення симптомів, які значно покращують якість життя жінок;
  • Вагітність і підвищення рівня прогестерону часто полегшують симптоми, але вони зазвичай повертаються після пологів та/або після припинення грудного вигодовування.

Чи можливо лікувати ендометріоз

Терапія ендометріозу – це комплекс заходів, які включають корегування способу життя, гормональну терапію та симптоматичне лікування. Головне памʼятати, всі жінки різні, тож і підхід має бути індивідуальним з професійним лікарем, якому ти довіряєш.

Просто зараз десятки вчених у всьому світі працюють над тим, аби забезпечити повну виліковність цього розладу. А поки ти можеш подбати про здоровий спосіб життя, помірну фізичну активність та регулярні обстеження. Все це якщо і не позбавить тебе від хвороби повністю, то дозволить тобі жити повноцінним життям без болю.

Детальніше про фактори ризику розвитку ендометріозу, симптоми та методи лікування можна дізнатися з матеріалу нашої Енциклопедії Жіночого Здоровʼя.

Внесок у підвищення обізнаності про ендометріоз

Найкращим внеском є увага до свого здоровʼя. Якщо ти відчуваєш симптоми й звертаєшся по допомогу, а тобі одразу пропонують хірургічне втручання, шукай іншого лікаря. Якщо твоя донька скаржиться на болісні місячні чи постійний біль у животі – не ігноруй це. На ранніх стадіях прояви ендометріозу можливо корегувати ефективніше, а головне уникнути важких наслідків цього захворювання.

Обʼєднуйся з жінками, які також мають це захворювання. Власне так і зʼявився Всесвітній день обізнаності про ендометріоз. Саме жінки, які пройшли всі кола пекла, аби отримати належну терапію, які вкладаються в минулому та зараз в дослідження про цю хворобу, наближають появу ефективного лікування.

Сподіваємося, це буде дуже скоро. Адже жінки можуть все.

Зміст

  • Раджу прочитати