fbpx

Шлюб може захищати від деменції

Тривалий шлюб може дати вам більше, ніж любов, турботу й товариство, а й захистити від деменції – свідчить нове дослідження.

Марія Зав'ялова

Чи є шлюб рецептом уникнення деменції? Так, припускає нове дослідження.

Що таке деменція

Деменція – це поступний нейродегенеративний синдром, що вражає значну частину населення похилого віку. За глобальними оцінками, нині 55 мільйонів людей страждають на деменцію. А за прогнозами ВООЗ, ця цифра збільшиться до 78 млн у 2030 році та до 139 млн у 2050 році через старіння населення. 

Ефективних фармакологічних методів лікування деменції наразі не існує. Тож зусилля, спрямовані на запобігання або відтермінування деменції шляхом зменшення медичних та соціальних факторів ризику, стали основним напрямком досліджень.

Мета та методи дослідження

Попередні дослідження припускають, що одруження в пізнішому віці захищає від деменції, а самотність у похилому віці збільшує ризик її розвитку. У цьому дослідженні вивчали траєкторії сімейного стану в середньому віці та їхній зв’язок з деменцією і легкими когнітивними порушеннями у віці 70 років і старше на прикладі великої популяційної вибірки з Норвегії.

У численних дослідженнях повідомлялося, що шлюб пов’язаний зі зниженням ризику деменції, і наші результати доповнюють ці дані. З’ясування причин є важливим, особливо з огляду на мінливі демографічні показники та соціальні норми. Кількість людей похилого віку зростає, а це означає, що все більше людей ризикують захворіти на деменцію. Водночас все більше людей розлучаються або взагалі відмовляються від шлюбу.

Бйорн Хейне Странд, старший науковий співробітник Норвезького інституту громадського здоров’я в Осло для HealthDay

Висновки, опубліковані в Journal of Aging and Health, ґрунтуються на даних понад 8700 дорослих норвежців, чий сімейний стан відстежувався у віці від 44 до 68 років. Далі команда Странда шукала кореляції з ймовірністю діагностування деменції в учасників після 70 років.

Вчені оцінювали відносні показники ризику й використовували медіаційний аналіз. Вони включали освіту, кількість дітей, куріння, гіпертонію, ожиріння, недостатню фізичну активність, діабет, психічний дистрес і відсутність близьких друзів у середньому віці.

Результати: як шлюб знижує ризик розвитку деменції

Дані підтверджують, що перебування у шлюбі в середньому віці пов’язане з меншим ризиком розвитку деменції. Крім того, на розлучених людей припадає значна частка випадків деменції.

Цифри такі: деменцію діагностували в 11% одружених після 70 років порівняно з 12-14% їхніх розлучених або самотніх однолітків. Ще у 35% з них розвинулися легкі когнітивні порушення – проблеми з пам’яттю та мисленням, які можуть прогресувати до деменції.

Дослідники зважили й інші фактори, які можуть впливати на ризик розвитку деменції, зокрема рівень освіти та спосіб життя. Проте довготривалий шлюб все одно виявився пов’язаним із захисним ефектом: у розлучених і неодружених дорослих на 50%-73% частіше діагностували деменцію.

Фізичні проблеми зі здоров’ям, такі як хвороби серця, можуть сприяти розвитку деменції. Так само депресія, низький рівень освіти, паління і малорухливий спосіб життя пов’язані з підвищеним ризиком розвитку деменції. Однак жоден з цих факторів, схоже, повністю не пояснює, чому розлучені та неодружені люди мають вищий ризик розвитку деменції.

Не лише шлюб: турбота про дітей також має вплив на розвиток деменції

Коли дослідники зосередилися на групі неодружених, виявилося, що бездітність значною мірою пов’язана з підвищеним ризиком деменції.

Частково це можна пояснити тим, що якщо у вас є діти, ви залишаєтеся більш когнітивно залученими. Наприклад, вам доводиться спілкуватися з людьми й брати участь у заходах, які в іншому випадку вам би не довелося робити.

Науковець Бйорн Хейне Странд

Він зазначив, що існує теорія: така психічна і соціальна стимуляція – а також формальна освіта – може допомогти певною мірою запобігти деменції. Люди, які більш когнітивно активні протягом життя, можуть мати більший “когнітивний резерв”. Це здатність протистояти більшій кількості змін у мозку, що характеризують процес деменції, до того, як з’являться її симптоми.

Попередні дослідження довели ефективність аеробних вправ на відновлення мозку, що старіє. Тож додаймо міцні та якісні стосунки до переліку життєвих цілей.

Зміст