fbpx

7 квітня – Всесвітній день здоровʼя

Щороку у дату свого заснування ВООЗ привертає увагу до певної теми здоровʼя, яка турбує людей в усьому світі.

7 квітня 2023 року Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ) виповнюється 75 років. Цей день відтоді відзначається як Всесвітній день здоровʼя. У 1948 році країни світу об’єдналися та заснували ВООЗ, взявши за мету сприяти охороні здоров’я, підтримувати безпеку у світі та служити вразливим верствам населення.

У свій 75-й ювілейний рік у ВООЗ вирішили озирнутися на шлях, який пройшла організація за останні сім десятиліть. А також, користуючись можливістю, мотивувати дії, спрямовані на подолання викликів у сфері охорони здоров’я сьогодні й завтра.

Гасло цього дня – Здоровʼя Для Всіх.

Заснування Всесвітньої Організації Охорони Здоровʼя

У квітні 1945 року під час Конференції зі створення Організації Об’єднаних Націй (ООН) у Сан-Франциско представники Бразилії та Китаю запропонували створити міжнародну організацію охорони здоров’я і скликати конференцію для розробки її статуту. Статут Всесвітньої організації охорони здоров’я 22 липня 1946 року підписали представники 51 держави-члена ООН і 10 інших країн. Але він набув чинності лише 7 квітня 1948 року після того, як його ратифікували 26 членів ООН – необхідний мінімум.

Діяльність ВООЗ заради громадського здоровʼя

Діяльність організації тісно повʼязана з темою громадського здоров’я, адже ВООЗ має найбільший вплив на кожне важливе рішення у цій сфері.

Вакцинація

Саме завдяки зусиллям ВООЗ в 1980 році у світі зникла одна з найсмертельніших хвороб людства – натуральна віспа. За тисячі років вона вбила сотні мільйонів людей, кожен третій заражений помирав протягом двох тижнів. Ті, хто вижив, мали важкі ускладнення, зокрема сліпоту, безпліддя та шрами на тілі та обличчі. Віспа вважається єдиним захворюванням, повністю знищеним саме завдяки вакцинації.

Після запровадження Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту випадки дикого поліовірусу зменшилися більш ніж на 99% з 1988 року. З приблизно 350 000 випадків у понад 125 ендемічних країнах до 6 зареєстрованих випадків у 2021 році. З трьох штамів дикого поліовірусу (типу 1, типу 2 і типу 3) дикий поліовірус типу 2 було знищено в 1999 році, а дикий поліовірус типу 3 було знищено у 2020 році. Станом на 2022 рік ендемічний дикий поліовірус типу 1 залишається у двох країнах: Пакистані та Афганістані.

Зараз у світі діють декілька міжнародних програм імунізації, покликаних забезпечити вакцинами насамперед дітей та найвразливіші верстви населення. Завдяки щепленням до двох років за останні десятиріччя вдалося знизити дитячу смертність майже вдвічі.

Всесвітній тиждень імунізації відзначається в останній тиждень квітня.

Протидія неінфекційним захворюванням

Чотири найпоширеніші неінфекційні захворювання (НІЗ) – серцево-судинні хвороби (зокрема інфаркт та інсульт), рак, хронічні обструктивні захворювання легень і діабет. Вони пов’язані спільними факторами ризику, яким можна запобігти, змінивши спосіб життя. Йдеться про вживання тютюну, зловживання алкоголем, нездорове харчування та недостатню фізичну активність.

У 1999 році, коли ВООЗ вперше оприлюднила Глобальну стратегію щодо неінфекційних захворювань, підрахували, що на ці хвороби припадає майже 60% (31 млн) смертей у світі. Наразі цифра сягнула 41 мільйона людей, що еквівалентно 74% усіх смертей у світі. Водночас три чверті всіх смертей припадає на країни з середнім та низьким рівнем доходу.

ВООЗ системно працює з урядами, аби покращити ситуацію з неінфекційними захворюваннями у світі. Останній документ, який регулює таку роботу вийшов у 2019 році – Глобальний план дій із профілактики та боротьби з НІЗ на 2013–2020 роки. Покроковий план дій зокрема включає поширення інформації про здоровий спосіб життя, фінансування урядових програм для громадського здоровʼя, ранню діагностику та паліативну допомогу.

Турбота про дітей та материнство

ВООЗ завжди ставила пріоритетом здоровʼя дітей, безпеку виношування та пологів. Серед напрямів:

  • запобігання інфекціям, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) та ВІЛ (СНІД);
  • розповсюдження інформації про контрацепцію й власне барʼєрної контрацепції (презервативів) у країнах з низьким рівнем доходу та високим поширенням венеричних захворювань;
  • запобігання смертності серед новонароджених та завмерлим вагітностям;
  • глобальна програма зі сприяння здоровʼю матерів, дітей та підлітків.

І звісно всі виклики громадському здоров’ю, які повсякчас виникають у нашому бентежному житті: нові небезпечні віруси, з останніх, пандемія COVID-19, війни, бідність тощо.

Головну роль у збереженні здоровʼя відіграє профілактика, доступ до медичних послуг, своєчасне лікування та розуміння свого тіла.

Саме тому девіз нашої Школи: щаслива жінка – здорова та обізнана!

Будьте завжди здоровими!

Зміст

  • Раджу прочитати