fbpx

Репродуктивність назавжди змінює жіночі кістки

Нове дослідження команди антропологів Нью-Йоркського університету виявило, що репродуктивність назавжди змінює скелет жінки.

Марія Зав'ялова

Суперздібність під назвою “репродуктивність” впливає на жіночий скелет у невідомий раніше спосіб. У новому дослідженні, опублікованому в журналі PLOS ONE* американські науковці знайшли нові докази того, як народження дітей змінює тіло жінки.

Наші результати надають додаткові докази глибокого впливу репродукції на жіночий організм, більше демонструючи, що скелет – це не статичний орган, а динамічний, який змінюється разом з життєвими подіями.

Паола Серріто (Paola Cerrito), керівниця дослідження, докторант факультету антропології та стоматологічного коледжу Нью-Йоркського Університету, для News Medical.

Дослідження засновані на аналізі приматів. Антропологи встановили, що концентрація кальцію, магнію і фосфору нижча у жінок, які народжували дітей. Ці зміни пов’язані з самими пологами та лактацією.

Звісно, попередні клінічні дослідження доказали, що кальцій і фосфор необхідні для оптимальної міцності кісток. Проте дослідники зауважують: нові висновки не стосуються загальних наслідків для здоров’я приматів і людей. За їхніми словами, робота скоріш висвітлює динамічну природу наших кісток, а також як на неї впливає репродуктивність.

Кістка – це не статична й мертва частина скелета. Вона постійно пристосовується, а також реагує на фізіологічні процеси.

Шара Бейлі, автор дослідження та антрополог, Нью-Йоркський університет

Методологія

Як було встановлено раніше, менопауза може впливати на кістки жінок. Аби з’ясувати, яким чином попередні життєві події, зокрема репродуктивна функція, впливають на склад скелета, дослідники вивчили первинну пластинчасту кістку. Це основний тип кісток у зрілому скелеті. Він є ідеальною частиною тіла для вивчення, оскільки змінюється з часом і залишає біологічні маркери цих змін, що дозволяє вченим стежити за ними протягом життя.

Антропологи вивчали швидкість росту пластинчастої кістки стегнової кістки у самців і самок приматів, які жили на польовій станції Сабана-Сека в Пуерто-Рико і померли з природних причин. Ветеринари польової станції відстежували й записували інформацію про стан здоров’я і репродуктивну історію цих приматів, що дозволило дослідникам з особливою точністю зіставити зміни у складі кісток з життєвими подіями.

Висновки

Результати показали відмінність у концентрації кальцію, фосфору, кисню, магнію та натрію у жінок, які народжували, порівняно з чоловіками, а також жінками, які не народжували. Зокрема, у самок, які народжували, вміст кальцію та фосфору в кістках, сформованих під час вагітності, був нижчим. Крім того, спостерігалося значне зниження концентрації магнію під час вигодовування немовлят груддю.

Наше дослідження показує, що ще до припинення фертильності скелет динамічно реагує на зміни репродуктивного статусу. Ці результати підтверджують значний вплив пологів на жіночий організм – свідчення про репродуктивну функцію “записуються в кістках” на все життя.

Паола Серріто

*PLOS ONE – міжнародний міждисциплінарний рецензований науковий журнал, що публікує наукові дослідження й огляди в галузі природничих та медичних наук. Заснований у 2006 році неприбутковою організацією Public Library of Science.

Зміст