fbpx

Протизаплідні пігулки для чоловіків розробили в США

Американські дослідники розробили перші у світі протизаплідні пігулки для чоловіків, що пройшли успішні випробування на мишах.

Експериментальні протизаплідні пігулки, розроблені вченими Weill Cornell Medicine, тимчасово зупиняє сперматозоїди на їхньому шляху і запобігає вагітності в доклінічних випробуваннях. Дослідження демонструє, що чоловічий контрацептив, який потрібно приймати лише перед сексом, можливий.

За словами співавторів дослідження доктора Йохена Бака та доктора Лонні Левіна, професорів фармакології з Weill Cornell Medicine, це відкриття може “змінити правила гри” у сфері контрацепції.

Чому чоловічі протизаплідні пігулки не зʼявилися раніше?

Для чоловіків єдиним вибором є презервативи та вазектомія, а сучасні зусилля з розробки нових контрацептивів впливають на розвиток сперматозоїдів. Це означає, що контрацепція вимагає місяців безперервної попередньої підготовки. У цій статті ми надаємо підтвердження концепції інноваційної стратегії контрацепції на вимогу, коли чоловік приймає протизаплідну таблетку незадовго до статевого акту, лише у разі потреби.

Співавтори дослідження, професори фармакології з Weill Cornell Medicine Йохен Бак та Лонні Левін

Дослідження чоловічих оральних протизаплідних препаратів призупинилися, частково тому, що потенційні контрацептиви для чоловіків повинні відповідати набагато вищим вимогам щодо безпеки та побічних ефектів, сказав д-р Левін. Оскільки чоловіки не несуть ризиків, пов’язаних з вагітністю, пояснив він, у цій галузі припускають, що чоловіки матимуть низьку толерантність до потенційних побічних ефектів контрацептивів.

До сьогодні гормональні протизаплідні засоби з високою ефективністю, проте й з побічними ефектами, були доступні лише для жінок. Дослідники з Weill Cornell Medicine стверджують, що винайшли засіб без побічних ефектів.

Нові протизаплідні пігулки винайшли випадково

Бак і Левін спочатку не ставили собі за мету знайти чоловічий контрацептив. Вони були друзями та колегами, які співпрацювали у схожих галузях. Але коли доктор Левін запропонував доктору Баку виділити важливий клітинний сигнальний білок під назвою розчинна аденілциклаза (sAC), який тривалий час вислизав від біохіміків, доктор Бак не зміг встояти. Це зайняло у нього два роки. Потім доктори Бак і Левін змістили фокус своїх досліджень на вивчення sAC і врешті-решт об’єднали свої лабораторії. 

Команда виявила, що миші, генетично модифіковані з відсутністю білка sAC, безплідні. У 2018 році докторка Мелані Балбах, аспірантка їхньої лабораторії, зробила захопливе відкриття. Тоді вона працювала над інгібіторами sAC як ймовірним засобом для лікування захворювань очей. Балбах виявила, що миші, які отримували препарат, що інактивує sAC, виробляють сперматозоїди, не здатні рухатися вперед. Вчені були певні, що інгібування sAC може бути безпечним варіантом контрацепції. Адже інша команда повідомила, що самці, у яких відсутній ген, що кодує sAC, були безплідними, але здоровими.

Результати дослідження

Одноразова доза інгібітора sAC під назвою TDI-11861 знерухомлює сперматозоїди мишей до двох з половиною годин. Цей ефект зберігається в жіночому репродуктивному тракті після спарювання. За три години деякі сперматозоїди починають відновлювати рухливість; за 24 години майже всі сперматозоїди відновили нормальний рух.

Самці мишей, оброблені TDI-11861, демонстрували нормальну поведінку під час спарювання, але не запліднювали самок, попри 52 спроби спарювання. Самці мишей, які отримували неактивну контрольну речовину, навпаки, запліднили майже третину своїх партнерок.

Наш інгібітор діє від 30 хвилин до години. Кожному іншому експериментальному гормональному чи негормональному чоловічому контрацептиву потрібні тижні, щоб зменшити кількість сперматозоїдів або зробити їх нездатними запліднити яйцеклітину.

Докторка Мелані Балбах

Крім того, д-р Балбах зазначила, що потрібні тижні, щоб скасовувати дію інших гормональних і негормональних чоловічих контрацептивів на стадії розвитку. За її словами, інгібітори sAC вивітрюються протягом декількох годин, а чоловіки приймають їх лише тоді й так часто, як це необхідно. Тож це дозволить чоловікам приймати щоденні рішення щодо своєї фертильності.

Що далі: зробити протизаплідні пігулки придатними для людей

Наступним кроком команди є повторення експериментів на іншій доклінічній моделі. Ці експерименти закладуть основу для клінічних випробувань на людях, які перевірять вплив інгібування sAC на рухливість сперматозоїдів у здорових чоловіків, сказав д-р Бак. 

Команда вже працює над тим, щоб зробити інгібітори sAC придатнішими для застосування у людей.

Д-ри Йохен Бак та Лонні Левін

Якщо розробка препарату і клінічні випробування будуть успішними, доктор Левін сподівається одного дня зайти в аптеку і почути, як чоловік запитує “чоловічу таблетку”.

Зміст

  • Раджу прочитати