fbpx

День матері – вшанування найважливішої роботи у світі

У другу неділю травня в Україні, США та багатьох країнах Європи відзначають День матері. 2023 року свято припадає на 14 травня.

У день матері Україна, Сполучені Штати Америки, Італія, Німеччина, Австрія, Бельгія, Чехія, Бельгія, Данія, Швейцарія, Греція та ще низка країн вшановують внесок жінок у народження та виховання дітей.

Як виник День матері

Свято в його сучасному вигляді започаткувала американка Анна Джарвіс у 1908 році. Її мама, Енн Джарвіс, засновувала клуби для матерів за часів Громадянської війни, де навчала догляду за дітьми. Після війни Енн організувала День дружби матерів, в якій мами та колишні солдати з обох таборів збиралися заради примирення.

Після її смерті, донька Анна вона виступила з ініціативою присвятити один день, як спосіб вшанування жертв, на які матері прийшли заради своїх дітей, а також зробити це національним святом. Вона розпочала масштабну кампанію з написання листів до газет і відомих політиків із закликом прийняти особливий день вшанування материнства.

До 1912 року багато штатів, міст і церков прийняли День матері як щорічне свято, і Джарвіс заснувала Міжнародну асоціацію Дня матері, аби просувати справу далі. Її наполегливість окупилася в 1914 році, коли президент Вудро Вільсон підписав закон про офіційне встановлення другої неділі травня як Дня матері.

Цікаво, що згодом, коли свято стало справді популярним, й традиційно – комерціалізованим, Анна почала кампанію вже проти нього. На її думку, цей день мав залишатися інтимним святом, а не приводом для продажу квітів, листівок та подарунків. Проте День матері вже жив своїм власним життям, а Анна лише змарнувала всі свої статки на судові процеси.

Наступні покоління завдячують маминим жертвам

Вагітність та пологи назавжди змінюють жіноче тіло на найглибшому рівні. В репродуктивності беруть участь абсолютно всі системи організму. Але фізіологія – це не все.

Жінки виконують понад 75% від загальної кількості годин неоплачуваної роботи з догляду. Це у 3,2 раза більше часу, ніж чоловіки. Водночас саме матері відчувають провину через необхідність працювати, маючи дітей. Поєднуючи догляд з професійними обовʼязками, саме мами частіше вигорають та мають психологічні проблеми.

Приблизно чверть мам відмовляються від підвищення на роботі через дітей. Матері на 40% частіше ніж тати повідомляють, що догляд за малюками зашкодив їхній карʼєрі.

І все ж жінки прагнуть материнства. Хай яка це складна, виснажлива та подекуди невдячна праця. Саме це і є приводом привітати маму сьогодні.

І завжди.

Зміст

  • Раджу прочитати