fbpx

Хвороба Паркінсона може викликатися поширеним хімікатом

Популярну речовину, що застосовують для очищення металів та хімчистки, повʼязують з розвитком такого важкого розладу як хвороба Паркінсона.

Хімічна речовина, яку широко використовують у промисловості, може сприяти поширенню такого важкого захворювання мозку як хвороба Паркінсона. Темпи поширеності цієї хвороби вважаються найшвидшими у світі. Йдеться про трихлоретилен.

Що таке трихлоретилен

Трихлоретилен (ТХЕ) – це простий шестиатомний (два вуглеці, один водень і три хлори) розчинник, прозорий, безбарвний, леткий, незаймистий і екологічно стійкий. Вперше його синтезували в лабораторії в 1864 році, а комерційне виробництво розпочалося в 1920-х роках. Завдяки своїм унікальним властивостям, ТХЕ має незліченну кількість промислових, комерційних, військових та медичних застосувань. Серед них виробництво інших хлорованих сполук (наприклад, холодоагентів), очищення електроніки та знежирення деталей двигунів для цивільних і військових цілей. 

Оскільки він легко випаровується і не дає усадки тканинам, ТХЕ використовується для хімчистки одягу, починаючи з 1930-х років. Близькоспоріднена хімічна речовина під назвою перхлоретилен (ПХЕ), яка має один додатковий атом хлору замість атома водню, значною мірою витіснила ТХЕ в хімчистці в 1950-х роках. В анаеробних умовах ПХЕ часто перетворюється на ТХЕ, і їхня токсичність може бути подібною.

ТХЕ раніше також використовувався як анестетик, зокрема і під час пологів. Проте після доведення канцерогенності цієї сполуки його заборонили застосовувати у харчовій та фармацевтичній галузях у більшості розвинених країн світу. ТХЕ викликає рак, він пов’язаний з викиднями та вродженими вадами серця, а також асоціюється з 500-відсотковим збільшенням ризику хвороби Паркінсона.

Хвороба Паркінсона та трихлоретилен

У гіпотетичній статті, опублікованій в Journal of Parkinson’s Disease, міжнародна група дослідників припускає, що ТХЕ може бути невидимою причиною хвороби Паркінсона, і описує сім профілів хвороби. У статті вони детально описують широке використання хімікату, докази, що пов’язують токсикант з паркінсонізмом, починаючи від колишнього баскетболіста НБА, капітана ВМС і закінчуючи покійним сенатором США, у яких хвороба Паркінсона розвинулася або після роботи з хімікатом, або внаслідок його впливу на навколишнє середовище

На те, що хвороба Паркінсона може бути повʼязана з ТХЕ, вперше натякнули в тематичних дослідженнях понад 50 років тому. За минулі роки дослідження на мишах і щурах показали, що ТХЕ легко проникає в мозок і тканини організму. У високих дозах він пошкоджує частини клітин, що виробляють енергію, відомі як мітохондрії. У дослідженнях на тваринах ТХЕ спричиняє вибіркову втрату нервових клітин, які виробляють дофамін, що є характерною ознакою хвороби Паркінсона у людей.

Трихлоретилен поширюється ґрунтовими водами 

Люди, які безпосередньо працювали з ТХЕ, мають підвищений ризик розвитку хвороби Паркінсона. Однак автори попереджають, що “мільйони інших людей стикаються з цією хімічною речовиною, не знаючи про це, через зовнішнє повітря, забруднені ґрунтові води та забруднене повітря в приміщеннях”.

Хімічна речовина може забруднювати ґрунт і ґрунтові води, що призводить до поширення хімікату на великі відстані. Один з таких шлейфів, пов’язаний з аерокосмічною компанією на Лонг-Айленді, має понад шість кілометрів завдовжки та три кілометри завширшки й забруднив питну воду тисяч людей. Інші шлейфи зустрічаються повсюди у світі. В Україні ТХЕ також використовується і його можна вільно придбати.

Хвороба Паркінсона може розвитися за десятиліття після впливу трихлоретилену

У статті розповідається про сімох людей, у яких хвороба Паркінсона могла бути спричинена впливом ТХЕ. Хоча докази зв’язку між впливом ТХЕ та хворобою Паркінсона у цих людей є непрямими, їхні історії висвітлюють складність побудови доказової бази проти хімічних речовин. У цих випадках між впливом ТХЕ і появою симптомів хвороби Паркінсона часто проходять десятиліття.

Серед прикладів професійний баскетболіст Браян Грант, який 12 років грав у НБА, а у віці 36 років у нього діагностували хворобу Паркінсона. Ймовірно, Грант зазнав впливу ТХЕ, коли йому було три роки, а його батько, тоді морський піхотинець, служив у Кемп-Леджейн, де виявили великі концентрації трихлоретилену. Грант створив фонд, щоб надихати й підтримувати людей з цією хворобою.

Емі Ліндберг так само зазнала впливу забрудненої питної води у Кемп-Леджейн, коли служила капітаном ВМС. За 30 років у неї буде виявлена хвороба Паркінсона. Так само описані історії інших людей, які зазнали впливу ТХЕ внаслідок проживання поблизу забрудненої території або роботи з хімікатом. Зокрема про покійного сенатора США Джонні Ісаксона, який пішов у відставку після діагностування хвороби Паркінсона у 2015 році. П’ятдесятьма роками раніше він служив у Військово-повітряній національній гвардії Джорджії, яка використовувала ТХЕ для знежирення деталей літаків.

Розв’язання проблеми забруднення ТХЕ

Автори доповіді пропонують низку заходів, спрямованих на усунення загрози здоров’ю населення, яку становить ТХЕ. Вони зазначають, що забруднені ділянки можуть бути успішно відновлені, а вплив на повітря в приміщеннях може бути зменшений за допомогою систем очищення парів, подібних до тих, що використовуються для радону. Однак лише в США знаходяться тисячі забруднених ділянок, і цей процес очищення і локалізації має бути прискорений.

Вони наполягають на проведенні додаткових досліджень, щоб краще зрозуміти, як ТХЕ впливає на розвиток хвороби Паркінсона та інших захворювань. Рівні ТХЕ в ґрунтових водах, питній воді, ґрунті, зовнішньому і внутрішньому повітрі потребують ретельнішого моніторингу, і цією інформацією необхідно ділитися з тими, хто живе і працює поблизу забруднених ділянок.

Крім того, автори закликають нарешті припинити використання цих хімікатів у США.

Зміст

  • Раджу прочитати