fbpx

Діти отримують необхідні мікроби незалежно від типу пологів

Чи втрачають діти, народжені шляхом цісарського розтину, необхідні мікроби? Нові дані свідчать, що відповідь може бути "ні".

Марія Зав'ялова

Діти, народжені шляхом кесаревого розтину, справді отримують менше мікрофлори з кишківника матері під час народження. Проте вони компенсують це, споживаючи материнські мікроби з грудним молоком.

Як діти отримують мікрофлору

Матері здатні передавати необхідні мікроби своїм дітям альтернативними, компенсаторними шляхами. Про це свідчать дані нового дослідження голландських вчених, опублікованого у журналі Cell Host & Microbe.

діти

Більшість досліджень мікробіому зосереджені на кишківнику, але корисні мікробні спільноти живуть і в інших частинах нашого тіла, наприклад, у дихальних шляхах та на шкірі. Це дослідження допомагає з’ясувати, як немовлята, які зазвичай вважаються стерильними до народження, отримують необхідні мікроби для своєї мікрофлори.

Ми хотіли мати краще уявлення про те, як розвивається мікробіом немовляти в різних частинах тіла. А також, як на нього впливають такі фактори, як спосіб народження, використання антибіотиків і відсутність грудного вигодовування.

Старший автор дослідження Ваутер де Стеенхойсен Пітерс, лікар і дослідник даних з Університетського медичного центру Утрехта в Нідерландах

Як проводили дослідження

Щоб зрозуміти, як розвивається мікрофлора протягом першого місяця життя, вчені неодноразово брали зразки у 120 голландських матерів і немовлят, які незабаром з’являться на світ. У малюків брали зразки мікробіому шкіри, носа, слини та кишківника через дві години після народження. Далі зразки брали також у віці одного дня, одного тижня, двох тижнів та одного місяця.

Команда також зібрала шість різних типів зразків мікробіому у матерів – шкіри, грудного молока, носа, горла, кишківника та піхви – щоб визначити, які з цих джерел “засіяли” різні мікробіоми немовлят. Потім вони проаналізували ці результати в контексті кількох факторів, які, як вважається, впливають на передачу мікрофлори. Серед них спосіб пологів, використання антибіотиків та грудне вигодовування.

Результати: діти мають все необхідне так чи інакше

Незалежно від способу народження, дослідники виявили, що приблизно 58,5% мікробіому дитини походить від її матері. Однак різні материнські мікробні спільноти сприяли формуванню різних мікробіомів немовлят. Діти, народжені шляхом цісарського розтину, отримали менше мікробів з вагінальної та кишкової мікрофлори матері, натомість отримали більше мікробів з грудного молока.

Передача і розвиток мікрофлори настільки важливі, що еволюція забезпечила передачу цих мікробів тим чи іншим шляхом від матері до дитини. Грудне вигодовування стає ще більш важливим для дітей, народжених шляхом кесаревого розтину, які не отримують кишкових і вагінальних мікробів від своєї матері.

За словами доктора Ваутера де Стеенхойсен Пітерса, надлишкові шляхи передачі міклофлори мають сенс з еволюційної точки зору. Адже вони дозволяють забезпечити можливість почати життя з відповідним “стартовим набором”.

Подальші кроки вчених

Тепер команда хоче дізнатися більше про нематеринський вплив на розвиток мікрофлори малюків. Дослідники хочуть зрозуміти, як розвиток мікрофлори у немовлят пов’язаний з довгостроковим здоров’ям.

Ми побачили, що материнський мікробіом пояснює майже 60% загального мікробіому немовляти, але є ще 40%, про які ми не знаємо. Було б цікаво стратифікувати цю невідому фракцію, щоб зрозуміти, звідки беруться всі мікроби: чи це внесок батька, наприклад, чи братів і сестер, чи навколишнього середовища.

Доктор Ваутер де Стеенхойсен Пітерс

Зміст

  • Раджу прочитати