Мало які ділянки тіла такі само чутливі, як жіночі статеві органи й будь-які зміни можуть викликати реальну паніку. Тут ти також знайдеш низку порад, як їх лікувати вагінальні прищі та запобігати виникненню нових. Отримуй перевірену інформацію та пам’ятай – щаслива жінка здорова та обізнана!
Що спричиняє вагінальні прищі?
Точну причину не завжди вдається знайти, але є кілька факторів, що сприяють виникненню прищів на статевих органах. Ось деякі з них:
Контактний дерматит
Це реакція на те, що торкається шкіри. Контактний дерматит статевих органів може бути викликаний чутливістю до:
- спринцювання
- тампонів або гігієнічних прокладок
- безрецептурних препаратів місцевого застосування
- прального порошку або засобів помʼякшення білизни
- жіночих серветок, дезодорантів, лосьйонів, пудр або парфумів
- пінних ван та мила, особливо якщо вони містять ароматизатори
- сперміцидів, презервативів, лубрикантів або стимуляторів статевого збудження
Шкіра також може мати подразнення через:
- сечу
- сперму
- пітливість
- виділення з вагіни
Фолікуліт
Прищі в ділянці геніталій можуть бути наслідком бактеріального зараження волосяного фолікула. Гоління на лобку — одна з причин фолікуліту. Коли волосина починає рости з фолікула, то спочатку вона скручується назад до шкіри, викликаючи подразнення. У деяких випадках волосина росте назад у шкіру (вросле волосся).

Подразнення чутливої шкіри бритвою під час гоління може спричиняти:
- опіки
- шишки
- пухирі
- прищі
Гідраденіт
Гідраденіт, який також називають інверсним акне, — це хронічне захворювання потових залоз, що спричиняє прищоподібні висипання по всьому тілу, включаючи ділянку вульви.
Причину цього рідкісного захворювання не знайдено, є лікування, що полегшує симптоми, але методів повного виліковування наразі не існує.
Контагіозний молюск
Контагіозний молюск це вірусна інфекція, що може спричиняти появу прищів на будь-якій ділянці тіла, включаючи статеві органи. Лікування потрібне не завжди, але в разі потреби існують місцеві засоби та пігулки. За необхідності лікар також може видалити прищі.
Чи безпечно видавлювати прищі?
Краще, звісно, не намагатися видавити прищ в ділянці вагіни, якщо він є. Таким чином можуть розповсюджуватися бактерії та зароджуватися інфекція, що тільки збуджує подразнення. Тож скоріш за все стане тільки гірше.
Прищ може перетворитися на фурункул, якщо він наповниться гноєм і буде продовжувати збільшуватися протягом декількох днів. У міру зростання прищі часто стають болючими.
Ніколи не намагайся видавити прищ, що розташований поблизу статевих органів. Скоріш за все, він сам по собі розкриється. Правильним буде звернутися до свого лікаря і нехай він допоможе тобі розкрити фурункул таким чином, щоб запобігти зараженню.

Як зазвичай лікують прищі в ділянці вагіни?
Прищі, що виникають внаслідок незначного подразнення зазвичай проходять самостійно. Якщо висипи не загоюються, це привід звернутися до лікаря.
Місцеві засоби здатні лікувати прищі, викликані контактним дерматитом. А антигістамінні препарати допоможуть у тому разі, якщо ти маєш сильну алергію.
Якщо у тебе контактний дерматит, то перше, що варто зробити — визначити фактор, що його спричиняє. Ти знатимеш яких речовин уникати в майбутньому. Для того, щоб зрозуміти причину висипів, необхідно спочатку максимально обмежити контакт шкіри інтимної ділянки з усіма можливими подразниками. Потім, почергово вводити до вжитку речовини одна за одною для того, щоб з’ясувати, яка саме викликає проблему.
Прищі, що викликані врослим волоссям, зазвичай проходять самостійно. Рання діагностика та лікування гідраденіту можуть запобігти небажаним наслідкам. Для контагіозного молюска лікування потрібне не завжди, якщо самостійно висип не проходить, лікар призначить тобі місцеві або пероральні ліки.
Якщо ти не впевнена що саме спричиняє прищі, утримайся від препаратів, які відпускаються без рецепта, та відвідай свого лікаря.
Чим ще може бути ця “гуля”?
Деякі утворення здаються прищами, але насправді це кісти, бородавки або інші нарости:
- Бартолінові кісти зазвичай виникають на одному боці від входу до вагіни. Якщо протягом декількох днів кіста не проходить або викликає больові відчуття — звернись до свого лікаря. Великі кісти можливо потрібно дренувати.
- Везикули під час генітального герпесу можуть виглядати як прищі. Вони з’являються навколо піхви, вульви та заднього проходу. Генітальний герпес важливо лікувати і під час його загострення виключити статевий контакт.
- Кондиломи вульви нерідко сприймаються як прищі. Ти можеш мати одну кондилому або їхнє скупчення. Причиною утворення кондилом є вірус папіломи людини, надійною профілактикою якого є своєчасне проведення вакцинації. Детальніше про проведення вакцинації.
- Родимки на шкірі можуть також виглядати як прищі, але це лише невеликі ділянки тканини, що не становлять загрози здоров’ю. Однак родимки в ділянці вульви можуть викликати подразнення. Лікар може запропонувати їх видалити.

Прогноз
У більшості випадків прищі проходять самостійно або після лікування протягом кількох тижнів. Твій лікар краще розкаже, на що варто очікувати.
Можливо, з’явиться необхідність внести корективи в режим особистої гігієни, щоб уникнути повторного виникнення прищів.
Поради для профілактики:
- Уникай носіння тісного одягу, що може викликати тертя;
- Обирай спідню білизну з бавовни, а не з синтетичних матеріалів;
- Намагайся не торкатися прищів занадто часто;
- Уникай гарячої води під час купання або прийняття душу;
- Відмовся від приймання ванни з бульбашками та ароматизованих засобів гігієни;
- Використовуй виключно якісні засоби для інтимної гігієни, наприклад Woman in Love;
- Уникай гоління бритвою, оскільки воно може викликати сильне подразнення шкіри навколо вульви.
Якщо ти маєш якісь нетипові горбки або нарости в області геніталій,
звернись до лікаря для правильної діагностики.
Більше про вигляд статевих органів ви можете дізнатися з мого Youtube каналу.
Ще більше інформації про тебе, твоє тіло й процеси, що в ньому відбуваються – у моєму курсі Все про тебе. Як це — бути жінкою. Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.
Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.
Всім 💗
З повагою, ваша Наталія Сіліна,
докторка гінеколог-ендокринолог,
експертка UNICEF та UNFPA з питань сексуальної освіти