Сумна статистика про рак молочної залози
Протягом 2018 року у світі зареєстровано 2 090 000 захворівших на рак молочної залози, з яких 627 000 летальних.
В США 279 100 випадків, з них – 42 690 летальні.
За даними Національного інституту раку, рак молочної залози (РМЗ) – найпоширеніше злоякісне онкоутворення в Україні. За останній рік у 16 500 українок діагностували рак молочної залози.
90% всіх випадків раку молочної залози діагностується у жінок після 40 років. Максимальна захворюваність відзначається в віковому інтервалі 40-60 років.
У МОЗ заявляють, що рак виліковний за умови його виявлення на I стадії – у 95% жінок, II стадії – у 80%, на III стадії – у 50%.
Які фактори ризику сприяють захворюванням на рак молочної залози
- Паління
- Ожиріння
- Генетична схильність
- Передракові захворювання
- Стероїдні гормони
- Пізня менопауза (після 55 років)
- Відсутність вагітностей
- Нічний режим роботи
- Зловживання алкоголем
- Ранній початок менструацій (до 12 років)
- Вік старший за 40 років
- Відмова від грудного вигодовування
- Тривале приймання гормональних контрацептивів (понад десять років)
- Наявність мутацій в генах BRCA1 і BRCA2
21% всіх випадків смерті від раку молочної залози у світі викликано вживанням алкоголю, зайвою вагою та ожирінням, а також фізичною інертністю.
Причини онкології у світі: порівняльна оцінка дев’яти поведінкових та екологічних факторів ризику
Ефект Бетті Форд
Перша леді США Бетті Форд в 1973 році оголосила світу, що у неї поставлений діагноз раку молочної залози й для лікування необхідно видалення однієї з грудей. Публічна заява про цю хворобу підштовхнула мільйони жінок пройти скринінг. Внаслідок цього темпи виявлення раку на ранніх стадіях в США різко зросли. Дослідники назвали це “ефектом Бетті Форд”.
Не чекайте випадків у знайомих та близьких – пройдіть дослідження!
Мамографія
За 50 років завдяки мамографії смертність від раку молочної залози серед жінок в країнах з високим рівнем доходу, де охоплення скринінгом перевищує 70%, знизилася на 20% – 30% (IARC, 2008).
У 2020 завершилося рандомізоване контрольоване дослідження UK Age. Щорічна мамографія у жінок у віці 40 років приводила до зниження ризику смерті від РМЗ в перші 10 років спостереження.
У групі скринінгу спостерігалося значне зниження смертності від РМЗ через 10 років спостереження. Так, в цій групі були зафіксовані 83 випадки смерті в порівнянні з 219 випадками в групі спостереження.
Обстеження 210 тисяч медичних карток шведських жінок у віці від 20 до 70 років, що має своєю метою зіставлення показників смертності від раку молочної залози до і після введення масового мамографічного обстеження жіночої частини населення Швеції, показало, що регулярні візити до рентгенолога приблизно на 30% зменшують ризик смерті від цієї причини.
Що ще може скоротити смертність
Згідно з даними Національного інституту раку в США, що узагальнив результати восьми великих міжнародних досліджень, рутинний скринінг з інтервалом 1-2 роки, що включає мамографію і клінічне дослідження, може скоротити смертність від раку молочної залози на 1/3 в осіб 50 років і старше і не впливає на зменшення смертності у жінок молодше 50 років.
Американський коледж акушерства і гінекології (ACOG) рекомендує почати проходити мамографію з 40 років і бажано почати не пізніше 50. Дослідження проводиться 1 раз на рік або 1 раз на 2 роки, це рішення приймається жінкою спільно з гінекологом в залежності від кількості факторів ризику або фонових захворювань. Жінкам слід продовжувати проходити мамографію до досягнення віку 75 років.
За наявності генетичної схильності або жінкам з високим ризиком раку грудей мамографію потрібно почати проходити з ранішого віку – до 35 років.
В який день циклу проходить мамографію?
На 6-12 день менструального циклу або після того, як припиняться менструальні виділення.
У період клімаксу і пізніше — час діагностики не впливає на її результати.
Ультразвукове дослідження (УЗД)
УЗД рекомендується проводити у віці з 18 до 40 років 1 раз на рік на 5-12 день циклу. Або після припинення менструальних виділень (в разі короткого або нерегулярного менструального циклу).
УЗД не є скринінговим методом хоч і грає все більш важливу роль в оцінці раку грудей. УЗД корисно під час оцінки пальпованих утворень, які є прихованими під час мамографії, так і при оцінці клінічно підозрюваних уражень грудей у жінок молодше 30 років, а також при оцінці багатьох аномалій, що спостерігаються на маммограмах.
FDA схвалило використання автоматизованої ультразвукової системи дослідження грудей на додаток до мамографії у безсимптомних жінок з щільними грудьми, але даних про ефективність УЗД при скринінгу недостатньо.
За допомогою УЗД можливо відрізнити кісти, заповнені рідиною (які, швидше за все, не є раком), і тверді освіти (які можуть зажадати подальшого тестування, щоб переконатися, що вони не рак). Також в разі виявлення щільних утворень проводиться біопсія під контролем УЗД.
Самообстеження на рак молочної залози (СМЗ)

З 2009 року в гайдлайнах U.S. Preventive Services Task Force рекомендувалося не навчати самообстеження грудей. Спиралися на відсутність доказів щодо переваг і через потенційну шкоду від хибнопозитивних результатів.
Не дивлячись на це дані про частоту самовиявлення раку грудей служать вагомою підставою для самообстеження грудей. Приблизно 50% випадків раку грудей у жінок 50 років й старше та 71% випадків раку грудей у жінок молодше 50 років виявляються самими жінками.
Кожна жінка повинна вміти проводити самообстеження для ранньої діагностики. Самообстеження рекомендовано проводити на 6-12 день менструального циклу.
Тебе мають насторожити:
- Набряк
- Ущільнення
- Припухлість
- Сверблячка
- Твердий вузол
- Раптові незвичайні виділення із сосків
- Западання соска або іншої частини грудей
- Почервоніння або потемніння шкіри
- Виразки або висипання на сосках
- Поглиблення або зморщування шкіри
- Поява постійного болю в одній області
- Локальне підвищення температури
ПАМ’ЯТАЙТЕ, ВЧАСНА ДІАГНОСТИКА МОЖЕ ВРЯТУВАТИ ВАМ ЖИТТЯ!
Про твоє здоровʼя та тіло, про етапи розвитку жіночого організму та сучасні методи профілактики та лікування я розповідаю у моїх курсах: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.
Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.