fbpx

Статеве дозрівання дівчинки

Цей час настав – процес статевого дозрівання дівчинки розпочато. Як поводитися батькам у цей важливий період життя доньки?

Як і коли відбувається статеве дозрівання дівчинки

У середньому статеве дозрівання у сучасної дівчинки починається з 8-9 років. Але відзначається світова тенденція до зниження цієї вікової межі.

До цього віку мама повинна доступно і зрозуміло розповісти доньці, як змінюватиметься її тіло та емоційний стан. Тому що дитина через незнання може злякатися того, що з нею відбуватиметься.

Я завжди рекомендую мамі, щоб вона згадала себе. Як у неї відбувався процес статевого дозрівання. Які були зміни в тілі та емоційному стані, починаючи з 8 років, і як проходив підлітковий період.

Мама, занурюючись у ті спогади, краще розуміє, що переживає її донька.

Що ж таке статеве дозрівання?

Статеве дозрівання – це період, коли діти (не важливо, хлопчик чи дівчинка) перетворюються на дорослих людей. Дитина – це не зменшена копія дорослого, а окремий організм зі своїми процесами: гормональними, метаболічними.

І ось підлітковий вік, період статевого дозрівання, – це той час, коли організму швидко потрібно прийти зі стану дитинства в стан дорослого. У дитини інтенсивно перебудовуються репродуктивна, нервова та серцево-судинна системи, а також “переналаштовуються” всі обмінні процеси.

Сучасні дівчатка живуть у великому стресі, який активно впливає на їхні надниркові залози: стандарти краси, нав’язані соцмережами, порушення в режимі харчування і сну. Усе це може стимулювати передчасне статеве дозрівання (поява оволосіння або запаху).

дозрівання дівчинки созревание девочки the puberty of a girl
Наталя Сіліна, гінекологиня-ендокринологиня, експертка UNICEF та UNFPA з питань сексуальної освіти, на тренінгу “Дорослішаємо разом”

Статеве дозрівання дівчинки: етапи

Як зростають груди

Молочні залози під час зростання проходять кілька стадій збільшення. На початку йде набухання сосків, вони трохи збільшуються.

Потім відбувається формування молочної залози. Цей процес може супроводжуватися певним дискомфортом:

  • Невеликий свербіж
  • Відчуття печіння
  • Набухання
  • Набряк

Мама має обговорити з донькою, які симптоми супроводжуватимуть зростання грудей: що вважається нормою, а що є приводом відвідати дитячого гінеколога. І привчайте дівчинку до того, що турбота про груди – це важлива частина життя кожної жінки.

Коли звертатися до лікаря:

  • Біль у грудях;
  • Виділення з сосків;
  • Ранки чи натертості;
  • Промацується ущільнення в грудях;
  • Дискомфорт сильно турбує, позначається на якості життя.

У цей період дівчинці ще не варто носити бюстгальтери. Краще вдягати не дуже щільні майки-топи з широкими бретельками, які не тиснутимуть і не залишатимуть слідів на плечах або під ліфом.

Груди можуть бути різного розміру

Пояснюйте своїм донькам, що молочні залози у всіх різні. Груди можуть бути асиметричними, соски можуть бути великими або маленькими, ареоли – темними або світлими. Це все нормально і гарно.

Я часто бачу у своєму кабінеті, як дорослі жінки дуже комплексують через негативний досвід у підлітковому віці: нібито їхні соски не такого розміру або не такого кольору.

Важливо донести до доньки, що розмір, форма та симетричність молочних залоз абсолютно не характеризує її як особистість. Так само як не характеризує її сексуальність, здатність вміти дружити, жартувати, втілювати цікаві проєкти. Такими фразами й треба їй це пояснювати.

Соцмережі та медіа, на жаль, формують стандарти, який вигляд повинні мати груди та вульва, і який вигляд має мати сама жінка, як має вдягатися. Тільки мама разом із близьким оточенням жінок можуть побороти ці стереотипи та допомогти дівчинці сформувати правильне сприйняття себе, свого тіла.

Коли звертатися до лікаря:

Якщо одна залоза почала рости дуже швидко, я б рекомендувала звернутися до гінеколога-ендокринолога. Це потрібно, щоб виключити гормональні порушення, а також, якщо збільшення молочних залоз почалося до 8 років.

Ущільнення в грудях

Будь-яке ущільнення в молочній залозі потребує звернення по медичну допомогу (до сімейного лікаря або гінеколога), проведення ультразвукового дослідження, повного комплексного обстеження щитоподібної залози та гормону пролактину.

Переважно це тимчасові гормональні зміни, які супроводжують підлітковий період. Проте ми зобов’язані промоніторити всі утворення молочної залози.

І не потрібно боятися йти до лікаря.  У сучасному світі ми можемо вилікувати багато захворювань, але тільки за умови своєчасного звернення по медичну допомогу.

Поява волосся на тілі й дозрівання дівчинки

Оволосіння в інтимній зоні та під пахвами може відбуватися по-різному в різних людей.

Важливо розповісти дівчинці, що оволосіння – це нормально. Лобок і статеві губи в жінки мають бути вкриті волосками – це захисний механізм.

Мами часто запитують про те, з якого віку можна робити лазерну епіляцію дівчаткам. Я не рекомендую її робити до 16 років. До цього періоду волоски в зоні бікіні потрібно коротко підстригати, а пахви можна голити.

Коли звернутися до лікаря

Якщо оволосіння з’явилося до 8 років у пахвовій або паховій ділянці.

Дозрівання дівчинки й виділення з піхви

Перед статевим дозріванням слизова вагіни стоншена, не насичена жіночими гормонами, і залози ще не працюють. З початком статевого дозрівання дівчинки все змінюється, і поступово починає з’являтися вагінальний секрет.

Він називається білі. Світлі виділення зі специфічним запахом. У когось їх більше, а в когось менше. У будь-якому разі вагінальні білі – це нормальний процес.

Деяких мам бентежить, коли вони під час прання помічають жовті виділення на трусиках у дівчаток. Річ у тім, що ввечері білі можуть жовтіти, це теж норма. Якщо ми не бачимо ознак запалення (вульва рожева), панікувати й лікувати дитину не потрібно.

дозрівання дівчинки созревание девочки puberty of a girl
Наталя Сіліна, гінекологиня-ендокринологиня, експертка UNICEF та UNFPA з питань сексуальної освіти, на тренінгу “Дорослішаємо разом”

Коли звернутися до лікаря:

Якщо у виділень неприємний запах, рибний, вони приносять дискомфорт, відчуття печіння, є сильне почервоніння вульви.

Тут важливо розуміти, що у дівчинки стан слизової піхви безпосередньо пов’язаний зі станом слизової в носовій порожнині. Якщо у дівчинки є хронічний тонзиліт, аденоїди або постійно зелені соплі, то в неї будуть запальні процеси й там будуть такі ж зелені виділення. Тому лікувати ці два процеси потрібно паралельно.

Менструація та дозрівання дівчинки

Менструальний цикл – це основний критерій здоров’я жінки в репродуктивному віці, показник, чи все добре з тобою.

Перша менструація у дівчинки називається “менархе“. Настати вона може і в 8-9 років – саме тому важливо, щоб дівчинка вже знала про це явище. У середньому, це вік 11-12 років.

Скільки тривають місячні?

Після того як цикл встановиться, в нормі він триває 21-35 днів. Кров’яні виділення зі статевих шляхів йдуть 3-7 днів.

Якщо цикл у дівчинки регулярний, то збій на пару-трійку днів вважається нормою.

Але якщо мама бачить, що в доньки менструація йде через 25-25-25 днів, а потім – 28, ще через місяць – 30, потім – 32, і цикл іде на подовження, це вже привід звернутися до гінеколога.

Скільки крові під час менструації втрачає дівчинка в нормі?

Рясність менструації – це важливий показник гормональних порушень в організмі дівчинки, та й мами теж.

Менструальна кров – це не вода з-під крана. Кожна крапля менструальної крові, яку дівчинка втрачає понад норму, призводить до порушень роботи щитоподібної залози, порушує якість життя, знижує здатність добре вчитися і жити повноцінним життям.

Критерій рясності менструації – це те, скільки прокладок витрачається за день. Дівчинці має вистачати однієї прокладки категорії “normal” (чотири краплі) на 3-4 години. Якщо дівчинка змінює великі прокладки кожні 2-3 години – це вже рясна менструація. І привід звернутися до гінеколога дитячого підліткового віку.

Тампони чи прокладки?

Я проти того, щоб дівчатка в підлітковому віці користувалися тампонами й менструальними чашами. Тільки прокладками.

Прокладку необхідно міняти кожні 3-4 години, навіть якщо вона не заповнена. І це не про ризик “травмувати” дівочу пліву. Це про профілактику запальних процесів матки та вагіни. Менструальна чаша і тампон, заповнені кров’ю – це прекрасне середовище для розмноження умовно поганих бактерій.

Біль під час місячних: що робити?

Менструація не повинна порушувати звичний спосіб життя.

Під час місячних може бути невеликий дискомфорт, потягування внизу живота через скорочення матки.

Однак якщо в дівчинки напівнепритомний стан, якщо їй так погано, що вона викликає швидку, якщо через біль їй доводиться уникати фізкультури або вживати знеболювальні пігулки, це показання звернутися до лікаря.

Такий стан може бути одним із ранніх симптомів розвитку ендометріозу матки, особливо в поєднанні з рясними місячними. У майбутньому це загрожує безпліддям і порушеннями сексуального та репродуктивного здоров’я.

Коли звернутися до лікаря:

  • Набір ваги;
  • Рясна менструація;
  • Болісна менструація;
  • Нерегулярний менструальний цикл;
  • Перша менструація настала раніше 8 років;
  • Болісні відчуття в молочних залозах;
  • Місячні тривають менш як 3 дні чи понад 7 днів;
  • Місячні порушують звичний стиль життя (слабкість, запаморочення).

Менструація і режим дня

Гіпоталамо-гіпофізарна система, яка регулює менструальний цикл, працює правильно лише за умови, що в дитини правильно організовано режим дня, відпочинку та харчування.

Якщо дівчинка лягає спати через уроки після опівночі, якщо вона до глибокої ночі сидить у смартфоні або дивиться фільми, то цикл не налагодиться ніколи.

На моєму семінарі одна мама поставила запитання: як доньці лягати спати до 11 вечора, якщо їй потрібно вчити уроки?

Це розставлення пріоритетів. Що ви обираєте: 12 балів з математики чи відсутність синдрому полікістозних яєчників?

Наталя Сіліна, гінекологиня-ендокринологиня, експертка UNICEF та UNFPA з питань сексуальної освіти, на тренінгу “Дорослішаємо разом”

Місячні та стереотипи

Запам’ятайте, лікар не лікує пацієнта. Він дає рекомендації, пояснює доступною мовою, навіщо вони потрібні, а вже пацієнт бере на себе відповідальність за їх виконання. І що молодша дитина, то більша відповідальність лежить на батьках.

І ще одне прохання до мам: не називайте менструацію “критичними днями”, “червоні гості приїхали” та іншими словами, які транслюють послання, що місячні – це погано, соромно або вони порушують якість життя. Шановні мами, не підтримуйте ці стереотипи. Адже тоді дівчинці буде складно прийняти себе як жінку. Менструація – це нормально, це показник жіночого здоров’я, і соромитися тут нічого.

Дозрівання дівчинки: акне

Підлітковий період нерозривно пов’язаний із підвищеною активністю надниркових залоз, а відтак – підвищеною активністю сальних залоз і залоз волосяних фолікулів.

Жир, який продукують залози, це чудове живильне середовище для бактерій. Вони ростуть з величезною силою і провокують запальні процеси в шкірі. Саме тому в підлітків шкіра голови швидше стає жирною, і вони схильні до виникнення акне (прищів).

Також для роботи сальних залоз дуже важливе правильне харчування, яке не стимулюватиме надмірне вироблення інсуліну.

З цього випливають дві основні рекомендації, як боротися з прищами у дівчинки-підлітка:

  • Потрібно виключити з раціону біле борошно, білий цукор, каву і напої, що містять кофеїн. А також обмежити вуглеводи (зокрема фрукти та ягоди) у другій половині дня.
  • У дівчинки має бути повноцінний сон, починаючи з 10-ї години вечора, у тихій затемненій кімнаті без блакитного світла від екранів ґаджетів, щоб уникнути стимуляції надниркових залоз.

Без правильного режиму жодна косметика або ліки не допоможуть позбутися акне.

Стрибки ваги, коли відбувається дозрівання дівчинки

Стрибки ваги у дівчаток пов’язані з тим, що щитоподібна залоза в підлітковому віці працює з вищим навантаженням, ніж раніше.

Плюс, усі підлітки схильні до підвищеної концентрації гормону інсуліну, який призводить до посилення апетиту.

Для того, аби сформувати правильну харчову поведінку, важливо організувати дівчинці правильне харчування:

  • Біле м’ясо
  • Біла риба
  • Багато зелені
  • Багато овочів
  • Достатньо корисних жирів
  • Вечеря не пізніше 8 години
  • Вуглеводи – не пізніше обіду
  • 3-х разове харчування

Ці прості правила допоможуть дівчинці тримати свою вагу не тільки в підлітковому, а й у дорослому віці.

Коли звернутися до лікаря:

Якщо ви бачите, що дівчинка набирає вагу, зверніться до сімейного лікаря. Він з’ясує, на що хворіли батьки, дідусі-бабусі та складе план здоров’я. Виходячи з факторів ризику, фахівець підбере індивідуальні рекомендації.

Наприклад, якщо в мами чи бабусі є синдром полікістозних яєчників і надлишкова маса тіла, то ми намагаємося не підпускати дівчинку до верхніх меж норми ваги. Адже тоді висока ймовірність, що й у неї формуватиметься синдром полікістозних яєчників.

Перепади настрою і дозрівання дівчинки

Основний критерій жіночого здоров’я – це її менструальний цикл, який не змінює звичний рівень життя. Якщо є легкі перепади настрою, які його не порушують, це може бути варіантом норми.

Наталя Сіліна, гінекологиня-ендокринологиня, експертка UNICEF та UNFPA з питань сексуальної освіти, на тренінгу “Дорослішаємо разом”

Але треба вчити й себе, і дитину методів релаксації. Якщо дівчина-підліток або жінка не займається дихальними вправами, не вчиться розслабляти м’язи, не відпочиває, всі ці емоційні перепади можуть закінчитися передменструальним синдромом, який у більшості країн лікується антидепресантами. Якщо ви не хочете такого результату, то краще своєчасно шукати медичні та психологічні причини своїх станів і над ними працювати.

Сучасні дослідження показують: у щасливого підлітка набагато більше шансів стати здоровим дорослим.

Що потрібно знати татові, в якого є донька, що дорослішає:

Прояв її сексуальності – це нормально.

Говоріть їй: якою красунею ти в мене стала, от пощастить хлопцеві, в якого ти закохаєшся. Озвучуйте, що вона прекрасна і сексуальна, проявляйте це в культурній і ввічливій формі.

Тато для дівчинки – це приклад, як чоловік має піклуватися про жінку, як він має виявляти свою симпатію до жінки. Тато має згадати, що якщо вони з мамою перебувають у стосунках, він має бути уважним і шанобливим до своєї жінки.

Батьки мають правильно проявляти свою сексуальність, еротику в допустимих межах. Бачачи це, дівчинка формує правильний еталон стосунків чоловік – жінка. Не співзалежні стосунки, не синдром жертви, не інструмент задоволення в руках чоловіка, а партнерські рівноцінні стосунки.

Детально розібратися у всіх процесах, які відбуваються з донькою-підлітком та всією родиною ви можете з мого курсу “Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою“.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Зміст

  • Раджу прочитати