fbpx

Це міф! Cправжня мама народжує сама без анестезії?

"Он раніше жінки терпіли й ти терпи", – розповсюджений міф, який Жінки часто чують під час вагітності. Наталя Сіліна розповідає факти: за та проти епідуральної анестезії під час пологів.

Питання про епідуральну анестезію (ЕА) звучить щодня в моєму кабінеті. Багато хто питає мого особистого досвіду знеболення під час пологової діяльності (про це наприкінці статті). В Україні залучення епідуральної анестезії під час пологів становить 18-23%, у Великобританії це 20%, а у США 60%, треба також зазначити, що в площині приватних клінік цей показник зростає майже до 90%. Це викликано тим, що акушерська практика встигла оцінити переваги цієї методики, яка дозволяє попереджувати травматичний досвід для жінки.

Але все частіше в нашому суспільстві лунає питання “а як раніше жінки народжували, терпіли ж якось”. Ми ж жінки створені для досвіду “пологової болі та забезпечення дитині правильного проходження перинатальних матриць”.

Так, створені і так, терпіли.

Але тепер давайте про реальність. Якщо жінка має від природи низький больовий поріг, їй важко переносити біль, під час менструації завжди приймала обезболювальні пігулки, то звісно це показ для проведення епідуральної анестезії.

Епідуральна анестезія дійсно полегшує відчуття матері, але не позбавляє її діяльності, вона так само дихає та напружується, аби перейми були продуктивними. Плід однаково проходить пологові шляхи, а отже проживає всі “інтранатальні випробування”, які закладені природою.

Оцінювати ступінь “справжності” материнства за критерієм натуральності пологів це ознака “міфічного” типу мислення.

А тепер медичні факти про епідуральну анестезію, які допоможуть вам прийняти рішення щодо знеболення в пологах методом епідуральної анестезії, бо як відомо, #щаслива_жінка_здорова_та_обізнана.

Які переваги епідуральної анестезії?

1. Дозволяє вам відпочити у випадку затяжних пологів.

2. Відсутність больових відчуттів допомагає жінці сприймати пологи більш позитивно.

3. Даний метод знеболення дозволяє вам залишатися у свідомості та приймати активну участь у процесі пологів, навіть якщо ви народжуєте шляхом цисарського розтину.

4. Епідуральна аналгезія допоможе впоратись із виснаженням, дратівливістю та втомою, і дозволить вам відпочити, зосередитись та дасть сили рухатись уперед як активній учасниці процесу пологів. Коли я працювала в пологовому, то мала досвід роботи з виснаженими жінками, які замість того щоб тужитись, просто просили, щоб їм допомогли поскоріше витягнути з них дитину.

5. ЕА допомагає лікарям зменшити певні ускладнення на кшталт спазму шийки або високого артеріального тиску.

Але давайте пам’ятати, що епідуральна анестезія, це все ж таки медичне втручання, яке має не тільки переваги, а й свої протипокази, та відсоток ускладнень, про що я розповім нижче.

Ризики при використанні епідуральної анестезії:

1. ЕА може призводити до раптового падіння артеріального тиску. Тому вам будуть проводити внутрішньовенне введення лікарських розчинів. Періодично контролювати артеріальний тиск. Взагалі це нормально, коли ви потрапляєте до пологової зали і вам встановлюють венозний катетер, щоб в будь яку мить мати доступ до кровеносного русла. Якщо він не знадобиться, то після пологів його приберуть.

2. Постпункційний головний біль, зумовлений незначною втратою ліквору. Менш, ніж 1% жінок мають цей побічний ефект. У декількох моїх пацієнток даний синдром мав місце з різним ступенем інтенсивності. І декільком довелося проходити лікування у невролога до 3-6 місяців.

3. Після встановлення епідурального катетеру, лежачи в ліжку, необхідно змінювати сторону та контролювати серцебиття дитини. Акушерка буде проводити вам КТГ (кардіотокографія) – процедура моніторингу серцебиття малюка, з яким більшість вагітних планово знайомиться після 36 тижнів. Якщо лежати в одній позиції це може спричинити уповільнення або навіть зупинку переймів.

4. Деякі жінки відчувають наступні побічні ефекти: тремтіння, дзвін у вухах, біль у спині, болісні відчуття у місці ін’єкції, нудота, утруднене сечовипускання. Але це не впливає на внутрішньоутробний стан малюка.

5. Через декілька годин після пологів, можливо з’явиться оніміння у нижній частині тіла, що змусить вас пересуватися зі сторонньою допомогою.

6. В рідких випадках можливе пошкодження нерву, в ділянці встановлення катетеру.

7. Існують дослідження, які припускають, що деякі новонароджені можуть мати проблеми із захопленням соска, що провокує складності із грудним вигодовуванням.

8. Дуже рідко під час ЕА виникає порушення ритму у плоду та розвиток гіпоксії (нестачі кисню), що в свою чергу потребує або цисарського розтину, або розрізу промежини (епізіотомії) або накладання вакуум екстрактора, щоб дістати швидше дитину.

А тепер бліц з найрозповсюджених питань, які ви – прекрасні Жінки, та ваші партнери задають лікарю акушер-гінекологу:

Я боюсь болі, чи можна мені поставити епідуральну анестезію з першими переймами?
Даний метод можливо використовувати з моменту розкриття шийки матки від 4 см. Саме відкриття цервікального каналу більше 4 см і свідчить про перехід до активної фази пологової діяльності і дозволяє анестезіологу розпочати процедуру ЕА.
Чи це правда що ЕА призводить до слабкості пологової діяльності?

Так, інколи ЕА послаблює пологову діяльність і це коригується введенням окситоцину.

Як це знеболення вплине на мого малюка під час пологів та в першу добу після народження? Та можливо на все його подальше життя?

Стан здоров’я малюка під час пологів та після народження залежить від купи факторів.

І від часу пологів, і наявності підвищеного тиску та проблем з цукром у породіллі, від стану плаценти та взагалі перебігу вагітності в цілому, і звісно від генетики, яку передали батьки малюку. І як я вже писала вище, внаслідок ЕА може розвинутися гіпоксія плоду, що може потребувати або цисарського або вакуумекстракції. Але знов таки важко виділити епідуральну анестезію як основний фактор розвитку ускладнень для малюка.

Дуже багато факторів впливає на процес пологів та внутрішньоутробний стан малюка. Але доведено, що точно мамина стурбованість та постійне самокопання призводить до підвищення гормонів стресу, які стримко потрапляють до малюка через плаценту. Тому важливо всі свої питання та страхи прописати та проговорити з лікарем, який спостерігає вашу вагітність.

Моя подруга дуже просила про ЕА, але їй відмовили. Чому їй не зробили “епідуралку”? Не було лікаря, який володіє методикою ЕА?

Як будь яке медичне втручання ЕА має свої протипокази. І я вас дуже прошу не переносити досвід пологів іншої жінки на себе особисто. Ви не знаєте усіх її діагнозів, перебігу вагітності і т.д. Краще до пологів підготуватися разом із своїм лікарем та пройти курси для вагітних.

Стани, які не дозволяють лікарю зробити вам епідуральну анестезію:
  • Низькі тромбоцити (клітини, які попереджують крововиливи, працюють як зварювальний апарат в ділянці проколу).
  • Ви маєте стрімкі пологи або приїхали в пологовий з розкриттям шийки матки 8 см та більше. Лікар очікує народження дитини в найближчі 60-90 хвилин.
  • У вас є інфекція або ушкодження в ділянці проколу ігли для введення анестетиків.
  • Ви приймаєте антикоагулянти, ліки що розріджують вашу кров.
  • Ви маєте кровотечу.
  • Якщо шийка матки ще не розкрилася до 4 см.
  • Алергія на препарати, які використовує анестезіолог.

Методика використання епідуральної аналгезії постійно удосконалюється і значна частина її успіху залежить від майстерності лікаря. Але це правило діє в будь якій сфері.

Якщо у вас є сумніви щодо використання ЕА, необхідно записатися на консультацію до анестезіолога та обговорити з ним всі питання, які вас турбують.

Як і обіцяла про мій особистий досвід:

Всі три рази я народжувала без використання ЕА. Так, для мене це був біль, який я могла прожити та забути через декілька днів після пологів. Але я впевнена, що це ніяким чином не характеризує мене як жінку та мати, тобто не робить мене більш чи менш жіночною, сексуальною чи ліпшою за жінку, яка народжувала за допомогою ЕА або цісарського розтину.

Прекрасні мої, давайте взагалі припинемо традицію мірятись кількістю дітей, “природністю” пологів та довжиною лактації! Жінку жінкою робить відчуття внутрішньої гідності, вміння насолоджуватись життям та повага до іншої жінки!

Всім і пам’ятаємо: отримала знання – передай подрузі. Адже інформація з цієї статті дозволить іншим вагітним жінкам зробити правильний вибір для себе, а деяким жінкам зкинуту з себе тягар неповноцінності внаслідок розвінчування міфу про “фізіологічність та знеболення”.

З повагою та любов‘ю, Ваша Наталя Сіліна,
гінеколог-ендокринолог,
експертка з сексуальної освіти UNFPA та UNICEF

Підготовлено за матеріалами:
1. American Academy of Family Physicians
2. William’s Obstetrics Twenty-Second Ed. Cunningham, F. Gary, et al, Ch. 19.
3. Mayo Clinic Guide To A Healthy Pregnancy Harms Roger W., M.D., et al, Part 2.

назад до переліку міфів

Зміст

  • Раджу прочитати
  • Мій екаунт