Це міф! Епідуральна анестезія не для “справжньої” мами?

Чи потрібна епідуральна анестезія під час пологів? Міфи та факти про знеболення та його доцільність під час народження дитини.

Епідуральна анестезія та її використання в сучасному світі

Епідуральна анестезія (ЕА) та її доцільність під час пологів – це питання, що звучить щодня в моєму кабінеті. Багато хто питає мого особистого досвіду знеболення під час пологової діяльності (про це наприкінці статті). В Україні залучення епідуральної анестезії під час пологів становить 18-23%, у Великобританії це 20%, а у США – вже 60%. Необхідно також зазначити, що в площині приватних клінік цей показник зростає майже до 90%. Це викликано тим, що акушерська практика встигла оцінити переваги цієї методики, яка дозволяє попереджувати травматичний досвід для жінки.

Але все частіше в нашому суспільстві лунає питання “а як раніше жінки народжували, терпіли ж якось”. Ми ж жінки створені для досвіду “пологового болю та забезпечення дитині правильного проходження перинатальних матриць”.

Так, створені й так, терпіли.

Епідуральна анестезія: міф та реальність

Але тепер давайте про реальність. Якщо жінка має від природи низький больовий поріг, їй важко переносити біль, під час менструації завжди приймала знеболювальні пігулки, то звісно це показ для епідуральної анестезії.

Епідуральна анестезія справді полегшує відчуття матері під час процесу народження дитини. Втім вона не позбавляє її пологової діяльності, вона так само дихає та напружується, аби перейми були продуктивними. Плід однаково проходить пологові шляхи, а отже проживає всі “інтранатальні випробування”, які закладені природою.

Оцінювати ступінь “справжності” материнства за критерієм натуральності пологів це ознака міфічного типу мислення.

А тепер медичні факти про епідуральну анестезію, які допоможуть вам прийняти рішення щодо знеболення в пологах цим методом. Адже, як відомо, #щаслива_жінка_здорова_та_обізнана.

Переваги епідуральної анестезії

  1. Дозволяє вам відпочити у разі затяжних пологів;
  2. Відсутність больових відчуттів допомагає жінці сприймати пологи позитивніше;
  3. Даний метод знеболення дозволяє вам залишатися у свідомості та брати активну участь у процесі пологів, навіть якщо ви народжуєте шляхом цісарського розтину;
  4. Епідуральна анальгезія допоможе впоратись із виснаженням, дратівливістю та втомою, і дозволить вам відпочити, зосередитись та дасть сили рухатись уперед як активній учасниці процесу пологів. Коли я працювала в пологовому, то мала досвід роботи з виснаженими жінками. Замість того, щоб тужитись, вони просто просили, щоб їм допомогли швидше витягнути з них дитину;
  5. ЕА допомагає лікарям зменшити певні ускладнення на кшталт спазму шийки або високого артеріального тиску.

Але пам’ятаймо, що епідуральна анестезія – це все ж таки медичне втручання. Воно має не тільки переваги, а й протипокази та певні ускладнення.

Ризики використання епідуральної анестезії

1. ЕА може призводити до раптового падіння артеріального тиску. Тому тобі проводитимуть внутрішньовенне введення лікарських розчинів. Періодично контролювати артеріальний тиск. Взагалі це нормально, коли ви потрапляєте до пологової зали й вам встановлюють венозний катетер, аби в будь-яку мить мати доступ до кровоносної системи. Якщо він не знадобиться, то після пологів його приберуть.

2. Постпункційний головний біль, зумовлений незначною втратою ліквору. Менш ніж 1% жінок мають цей побічний ефект. У декількох моїх пацієнток цей синдром мав місце з різним ступенем інтенсивності. І деяким довелося проходити лікування у невролога до 3-6 місяців.

3. Після встановлення епідурального катетера, лежачи в ліжку, необхідно змінювати сторону та контролювати серцебиття дитини. Акушерка буде проводити вам КТГ (кардіотокографія) – процедура моніторингу серцебиття малюка, з яким більшість вагітних планово знайомиться після 36 тижнів. Якщо лежати в одній позиції, це може спричинити уповільнення або навіть зупинку переймів.

4. Певні жінки відчувають наступні побічні ефекти: тремтіння, дзвін у вухах, біль у спині, болісні відчуття у місці ін’єкції, нудота, утруднене сечовипускання. Але це не впливає на внутрішньоутробний стан малюка.

5. Через декілька годин після пологів, можливо з’явиться оніміння у нижній частині тіла, що змусить вас пересуватися зі сторонньою допомогою.

6. В рідких випадках можливе пошкодження нерва, в ділянці встановлення катетера.

7. Певні дослідження припускають, що деякі новонароджені можуть мати проблеми із захопленням соска, що провокує складнощі з грудним вигодовуванням.

8. Дуже рідко під час ЕА виникає порушення ритму у плоду та розвиток гіпоксії (нестачі кисню). Це своєю чергою потребує або цісарського розтину, або розрізу промежини (епізіотомії), або використання вакуум екстрактора, щоб дістати швидше дитину.

А тепер бліц з найрозповсюдженіших питань, які ви – прекрасні Жінки, та ваші партнери ставлять лікарю акушер-гінекологу:

Я боюся болю, чи можна мені поставити епідуральну анестезію з першими переймами?

Даний метод можливо використовувати з моменту розкриття шийки матки від 4 см. Саме відкриття цервікального каналу на понад 4 см і свідчить про перехід до активної фази пологової діяльності. Це дозволяє анестезіологу розпочати процедуру ЕА.

Чи це правда, що ЕА призводить до слабкості пологової діяльності?

Так, інколи ЕА послаблює пологову діяльність і це коригується введенням окситоцину.

Як це знеболення вплине на мого малюка під час пологів та в першу добу після народження? Та можливо на все його подальше життя?

Стан здоров’я малюка під час пологів та після народження залежить від купи факторів.

І від часу пологів, і наявності підвищеного тиску та проблем з цукром у породіллі, від стану плаценти та взагалі перебігу вагітності в цілому. І звісно, від генетики, яку передали батьки малюку. І як я вже писала вище, внаслідок ЕА може розвинутися гіпоксія плоду, що може потребувати або цісарського розтину або вакуум-екстракції. Але знов таки, важко виділити епідуральну анестезію як основний фактор розвитку ускладнень для малюка.

Дуже багато факторів впливає на процес пологів та внутрішньоутробний стан малюка. Але доведено, що мамина стурбованість та постійне самокопання точно призводить до підвищення гормонів стресу, які стрімко потрапляють до малюка через плаценту. Тому важливо всі свої питання та страхи прописати та проговорити з лікарем, який спостерігає вашу вагітність.

Моя подруга дуже просила про ЕА, але їй відмовили. Чому їй не зробили “епідуралку”? Не було лікаря, який володіє методикою ЕА?

Як будь-яке медичне втручання, ЕА має свої протипокази. І я вас дуже прошу не переносити досвід пологів іншої жінки на себе особисто. Ви не знаєте усіх її діагнозів, перебігу вагітності тощо. Краще до пологів підготуватися разом зі своїм лікарем та пройти курси для вагітних.

Стани, коли епідуральна анестезія протипоказана

  • Низькі тромбоцити (клітини, які попереджують крововиливи, працюють як зварювальний апарат в ділянці проколу);
  • Ви маєте стрімкі пологи або приїхали в пологовий з розкриттям шийки матки 8 см та більше. Лікар очікує народження дитини в найближчі 60-90 хвилин;
  • У вас є інфекція або ушкодження в ділянці проколу голки для введення анестетиків;
  • Ви приймаєте антикоагулянти – ліки, що розріджують вашу кров;
  • Ви маєте кровотечу;
  • Якщо шийка матки ще не розкрилася до 4 см;
  • Алергія на препарати, які використовує анестезіолог.

Методика використання епідуральної анальгезії постійно удосконалюється і значна частина її успіху залежить від майстерності лікаря. Але це правило діє в будь-якій сфері.

Якщо у вас є сумніви щодо використання ЕА, необхідно записатися на консультацію до анестезіолога та обговорити з ним всі питання, які вас турбують.

Мій особистий досвід пологів

Всі три рази я народжувала без використання ЕА. Так, для мене це був біль, який я могла прожити та забути через декілька днів після пологів. Але я впевнена, що це ніяким чином не характеризує мене як жінку та мати. Тобто відмова від ЕА не робить мене більш чи менш жіночною, сексуальною чи ліпшою за жінку, яка народжувала за допомогою ЕА або цісарського розтину.

Прекрасні мої, давайте взагалі припинимо традицію мірятись кількістю дітей, “природністю” пологів та тривалістю лактації! Жінку жінкою робить відчуття внутрішньої гідності, вміння насолоджуватись життям та повага до іншої жінки!

Всім 💗 і пам’ятаймо: отримала знання – передай подрузі. Адже інформація з цієї статті дозволить іншим вагітним жінкам зробити правильний вибір для себе. До того ж деякі жінки нарешті скинуть з себе тягар неповноцінності внаслідок розвінчування міфу про “фізіологічність та знеболення”.

З будь-якими питаннями щодо свого здоров‘я ти можеш звертатися до Медичного Центру Ліор.

Більше про вагітність та пологи у моєму курсі Вагітність та підготовка до пологів. А детальніше про перший рік дитини після народження можна дізнатися з програми Післяпологовий період до 1 року життя малюка

З повагою та любов‘ю, Ваша Наталя Сіліна,
гінеколог-ендокринолог,
експертка з сексуальної освіти UNFPA та UNICEF

Підготовлено за матеріалами:
1. American Academy of Family Physicians
2. William’s Obstetrics Twenty-Second Ed. Cunningham, F. Gary, et al, Ch. 19.
3. Mayo Clinic Guide To A Healthy Pregnancy Harms Roger W., M.D., et al, Part 2.

Зміст

Раджу прочитати